SNEŽNI KRALJEVI Iako su rase poreklom iz Skandinavije genetski sposobne da prežive surovu klimu, one su nežne i brižne prema vlasnicima
Kućni ljubimci su bili podjednako važni za nordijce vikinškog doba kao i za bilo koji drugi narod tog vremena. Vikinzi su držali pse i mačke kao kućne ljubimce i bili su zastupljeni u nordijskoj verskoj ikonografiji i literaturi. Nordijci su takođe držali medvede i ptice, kao što su soko, jastreb i paun.
![SNEŽNI KRALJEVI Iako su rase poreklom iz Skandinavije genetski sposobne da prežive surovu klimu, one su nežne i brižne prema vlasnicima](/data/images/2022-02-17/613366_glavnae-1548018122-copy_f.jpg?timestamp=1645204863?timestamp=1645138800)
Iako je možda teško zamisliti da vikinški poglavar povede svog omiljenog psa ili mačku u napad, nedavne genetske studije ukazuju na upravo takav scenario jer se sada smatra da su Vikinzi prevozili mačke i pse u svojim pohodima na strane obale i da su držani i kao radne životinje i kao kućni ljubimci u nordijskim domaćinstvima, piše magazin "Pas".
Odani čuvar
Broholmer, poznat i kao danski mastif, spada u grupu molosa koje karakterišu velike kosti, kratka dlaka, spuštene uši, kratak mišićav vrat i često kratka njuška. Svi molosi imaju zajedničkog pretka, danas izumrlog rimskog ovčara molosusa kog su koristili pripadnici naroda Molosis u vreme Rimskog carstva. Ovi psi bili su izvrsni lovci na divljač, naročito na divlje svinje. Kasnije, kao i danas, najčešće je pas čuvar koji štiti imovinu svojih vlasnika. Veoma retko laje. Od 40 do 70 kilograma teže ovi psi.
Foto: Shutterstock
Spretni hrabriša
Uprkos dugoj istoriji, rasa norveški gonič je zvanično registrovana 1901. Ovi psi se uspešno koriste za lov na jelene. Reč je o neustrašivoj i veoma izdržljivoj životinji. Norveški gonič losova ima bogat krzneni kaput, tipičan za severne pse. Na vratu životinje je veličanstven okovratnik. Na njušci, ušima i repu dlaka je gotovo crna. Prosečan životni vek mu je između 11 i 13 godina.
Lovac na svim terenima
Finski trobojni gonič je nastao u Finskoj kao rezultat rada finskih odgajivača u drugoj polovini 17. veka. Uzgajivači su imali za cilj da stvore lovačkog psa koji je sposoban da lovi na svim vrstama terena i u lošim vremenskim uslovima. Za razliku od drugih vrsta goniča, finski gonič će slediti miris svog plena, ali nikada ga neće ubiti niti doneti. Prosečan životni vek je između 10 i 12 godina.
![SNEŽNI KRALJEVI Iako su rase poreklom iz Skandinavije genetski sposobne da prežive surovu klimu, one su nežne i brižne prema vlasnicima](/data/images/2022-02-17/613367_lovac-na-svim-terenima-1302323782_iff.jpg?t=1645116920?t=1645116926393)
Foto: Shutterstock
Najstarija švedska pasmina
Smalandski gonič koji se takođe naziva smalandstovare, srednje je veličine a potiče iz južnog dela Švedske. Zanimljivo je da je to najmanja od svih autohtonih švedskih rasa goniča. Smatra se da se ove rase goniča uzgajaju s drugim lokalnim vrstama špica. Iako smalandski gonič i rotvajler imaju veoma slične crne i žute boje, smalandski gonič je mnogo manji. Prosečan životni vek mu je između 12 i 15 godina.
Vrhunsko njuškalo
Danski poenter je rasa koja je na trećem mestu po popularnosti u Danskoj. U drugim delovima Evrope i sveta rasa nije poznata. Razvoj rase počeo je 1700. godine, a veruje se da je ova pasmina potomak starih španskih pointera koje su u Dansku dovele ciganske čerge na svom proputovanju Evropom. Izgledom podseća i na nemačkog kratkodlakog ptičara. Ovaj pas ima superiorno čulo mirisa, te učestvuje i u praćenju i otkrivanju ranjenih jelena u lovu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)