DRUŽELJUBIVI PAPAGAJI Saznajte sve o tigricama, najpopularnijim kućnim ljubimcima posle pasa i mačaka
Ova vrsta papagaja je veoma vesela i aktivna, ali kao i sve životinjice o kojima brinemo i koje volimo - zahteva da je poznajemo kako bismo adekvatno vodili računa o njenoj dobrobiti. O svemu tome razgovarali smo s veterinarom Vladimirom Terzinom, piše portal djole.dog.
Izgled i životni vek
Tigrica je mali papagaj sa dugim repom, koji se hrani semenom prosa i naseljava divlje i suve predele Australije, gde se vrsta adaptirala u poslednjih pet miliona godina. Tigrice su prirodno zelene i žute sa crnim oznakama na potiljku, leđima i krilima. Međutim, uzgajanjem u zatočeništvu nastale su nove mutacije pa mogu biti i plave, bele, žute, sive...
One su sjajne za druženje, za stan, nisu zahtevni ljubimci, a smatra se da im je životni vek od pet do osam godina. Međutim, veterinar Terzin nam je rekao da je on imao tigrice koje su doživele 12, pa čak i 17 godina. Mužjaci i ženke se lako mogu razlikovati po boji nadkljuna. Mužjaci imaju plavu oznaku, dok je ženkama nadkljun sivkastozelenkast. Takođe mužjaci imaju uži trup, dok je ženkama zaobljen.
Ne vole promaju
Tigrice traže uslove sa stabilnom temperaturom i u toku leta i zimi. One ne vole temperaturne oscilacije, koje mogu da dovedu i do zdravstvenih problema. Takođe, ne smeju da budu na promaji i potreban im je mir tokom noći. Ukoliko to nemaju, skraćuje im se životni vek.
Kavez kao dom
Kavez mora biti prostran kako bi mogle da rašire krila i imitiraju letenje. S obzirom na to da je reč o društvenim pticama, bitno je da imaju stalno društvo ukućana ili još bolje druge jedinke svoje vrste. U kavezu moraju imati pojilicu i hranilicu, ali i grane, merdevine, zvonca… i druge rekvizite za igru.
Zabranjene namirnice
Što se ishrane tiče, preporuka veterinara Terzina je da im se obezbedi hrana u originalnom pakovanju, jer ako ima raž može doći do trovanja, pa čak i smrti. Često mogu imati problema i s varenjem usled pogrešne ishrane, pre svega hlebom. Hleb je opasan, jer u sebi sadrži kvasac koji dovodi do stvrdnjavanja smese u predželucu pa tigrice ne mogu da svare hranu, što može biti veoma opasno. U takvim situacijama i sam vlasnik može da pomogne ako u kljun ubaci kap limunovog soka.
Nesrećne kad su same
S obzirom na to da su tigrice društvena bića, kod njih se može javiti psihološko-emotivni problem ukoliko se osete zapostavljenim. Tada dolazi do opadanja perja, prestaju da jedu, samopovređuju se - što ukazuje na to da je ptica nesrećna. Onda moramo reagovati i naći način da je usrećimo. Recimo, da kupimo još jednu tigricu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)