Transsibirske železnice
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Zamislite da na jednom putovanju prođete kroz osam vremenskih zona, posetite 11 gradova, pređete devet reka, divite se jednom od najvećih jezera na svetu i stignete do samog kraja sveta. Iako zvuči neverovatno, sve ovo je moguće uz Transsibirsku železnicu.

Ova pruga, duga 9.300 kilometara, povezuje Moskvu i Vladivostok, grad na krajnjem istoku Rusije. Građena je tokom 25 godina (od 1891. do 1916.) i prostire se kroz dve trećine Rusije, spajajući Evropu i Aziju. Treća je po dužini železnica na svetu, nakon pruga Donjeck–Vladivostok i Moskva–Pjongjang. Na njenoj izgradnji radili su vojnici i osuđenici s ostrva Sahalin, a poslednja trasa završena je 1916. godine, izgradnjom dela pruge pored reke Amur, na granici s Kinom.

Transsibirske železnice

Foto: Shutterstock

 

Danas, njome putuju mnogi putnički, teretni i turistički vozovi. Najpoznatiji među njima su vozovi „Rusija“ (obojen u ruske nacionalne boje), „Transsibirski ekspres“ (koji prevozi većinu putnika) i luksuzni „Zlatni orao“, jedan od najluksuznijih vozova na svetu, čak i luksuzniji od Titovog Plavog voza.

Ruski gradovi-dragulji

Putovanje Transsibirskom železnicom traje sedam dana, tokom kojih ćete preći više od 9.000 kilometara, a putnici će imati priliku da obiđu 11 gradova, uključujući Moskvu, Nižnji Novgorod, Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Ulan Ude, Čitu i Habarovsk. Kroz sve ove gradove prolazi pruga koja vam omogućava da uočiš lepotu svakog od njih.

Transsibirske železnice

Foto: Shutterstock

 

Pre nego što uđete u voz, obavezno posetite Crveni trg u Moskvi, prošetajte pored Hramu Vasilija Blaženog s njegovim šarenim kupolama, istražite Kremlj i uživajte u predstavama u Boljšoj teatru.

Transsibirske železnice

Foto: Shutterstock

 

Iza Moskve, na stanici Nižnji Novgorod, koji se prostire na ušću reke Oke, uživaćete u brojnim sajmovima i Trgu Aleksandra Nevskog. Zatim se usmeravate prema Permu, smeštenom na granici Evrope i Azije, dok će vam Jekaterinburg, grad u kojem je car Nikolaj II. pogubljen, pružiti bogatu istoriju.

Irkutsk je najlepši grad u Sibiru. Mali je, ali njegova lepota je nezamisliva. Prelepo šetalište uz reku Angaru (jedinu reku koja teče iz Bajkalskog jezera) je nezaobilazno, kao i sam Bajkalsko jezero, koje ćete doživeti na ovom putovanju.

Transsibirske železnice

Foto: Shutterstock

 

Na kraju, kada stignete do Vladivostoka, na železničkoj stanici vas dočekuje spomenik s natpisom „9.288“, koji vas podseća na broj pređenih kilometara. Ispunjava vas osećajem da ste došli na sam kraj sveta, jer gledajući u atlasu, zaista ste na najistočnijem mestu na planeti.

Dragoceno vodeno blago

Putem Transsibirske železnice putnici će preći i preko sedam veličanstvenih reka. Pored Volge, najveće evropske reke, naići ćete na reke kao što su Kama, Ural, Irtiš, Ob, Jenisej, Angara i Amur. Međutim, šlag na tortu je Bajkalsko jezero, najdublje jezero na svetu, koje se nalazi u istočnom delu Azije i s druge strane jezera vidite samo jedno jezero iz kojeg teče Angara. Nema sumnje da je prirodni deo ovog putovanja najlepši i treba ga doživeti.

Vozovi i vagoni

Za sedam dana putovanja, tokom kojih ćete proći kroz više od 150 stanica, vozovi su besprekorno organizovani. Ako se odlučite za standardnu vožnju, vozovi su opremljeni čistoćom i udobnošću. Svi vagonima upravljaju osobe koje pomažu putnicima, pazeći da vožnja bude prijatna i udobna. Spavaća kola dobijaju redovno čistu posteljinu, a za dodatnu udobnost tu su prodavci koji nude vodu, sokove, hranu i druge potrepštine.

Transsibirske železnice

Foto: Shutterstock

 

Cena karata je pristupačna, a putnici koji žele luksuzno iskustvo mogu se odlučiti za „Zlatni orao“, koji je jedan od najluksuznijih vozova na svetu.

Neponovljivo iskustvo

Za sedam dana vožnje, putnici imaju dovoljno vremena da se opuste, spavaju, uživaju u hrani i piću, upoznaju ljude iz celog sveta, čitaju knjige koje nisu imali vremena da pročitaju, ili jednostavno uživaju u prirodi i neviđenim predelima. Vožnja Transsibirskom železnicom je neponovljivo iskustvo, pravo putovanje koje menja život i stvara uspomene za ceo život.

Zanimljivosti

Pruga je duga 9.288 km.
Najhladnije mesto na pruzi je između Mogoče i Skovorodina, gde zimi temperatura pada do –62 stepena.
Najviša tačka pruge je na prelazu Jablonovja, visoka 1.040 metara.
Najduži železnički most je preko reke Amur, dug 2,6 km.
Najduži tunel za teretni saobraćaj ima dužinu od 7 km.

Transsibirska železnica je bila i postavljena na Međunarodnom sajmu EXPO u Parizu 1900. godine, gde je osvojila zlatnu medalju. Danas je postavka dostupna u Ermitažu, a planira se ponovna izložba u Sankt Peterburgu.

Putovanje Transsibirskom železnicom je prava avantura i doživljaj koji morate iskusiti, jer je svako pređeno kilometar priča o neverovatnim lepotama, izazovima i bogatoj istoriji.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading