Finski naučnici razvili revolucionarni "test smrti": Može predvideti rizik u narednih 5 godina

Slobodanka Ćorić Vesti 28.03.2025 10:28 0

Finski naučnici razvili test koji predviđa rizik od smrti u narednih 5 godina

žena

Shutterstock

Finski naučnici sa Instituta za molekularnu medicinu otkrili su način da predvide koji zdravi ljudi imaju povećan rizik od smrti u narednih pet godina. Njihovo istraživanje je pokazalo da određeni biomarkeri u krvi mogu ukazati na opštu slabost organizma i povećanu verovatnoću smrtnog ishoda, čak i kod osoba bez dijagnostikovanih bolesti.

Revolucionarni "test smrti"

Ovaj test se zasniva na analizi četiri ključna biomarkera u krvi – albumina, alfa-1-acid glikoproteina, citrata i veličine veoma razređenih čestica lipoproteina. Ovi biomarkeri su povezani sa funkcijama jetre i bubrega, upalama, infekcijama, metabolizmom energije i zdravljem krvnih sudova.

Naučnici su analizirali uzorke krvi 17.000 generalno zdravih osoba, koristeći više od 100 različitih biomarkera, i pratili ih tokom pet godina. U tom periodu preminulo je 684 ispitanika od različitih bolesti, uključujući rak i kardiovaskularne probleme. Kod svih su pronađene slične vrednosti četiri ključna biomarkera, što sugeriše da mogu poslužiti kao rani pokazatelji povećanog rizika od smrtnog ishoda.

Potencijal za buduću medicinsku primenu

Dr Johanes Ketunen, jedan od vodećih istraživača, ističe da bi ovaj test u budućnosti mogao pomoći u ranom otkrivanju zdravstvenih rizika kod osoba koje naizgled deluju potpuno zdravo.

Britanski časopis Telegraf objašnjava da biomarkeri predstavljaju biološke molekule prisutne u krvi, telesnim tečnostima i tkivima, koje mogu ukazati na prisustvo određenih oboljenja ili reakciju organizma na terapiju. Na primer, nivo holesterola se koristi za procenu rizika od srčanih oboljenja, dok bi ovi novi biomarkeri mogli postati ključni u ranom otkrivanju potencijalno smrtonosnih stanja.

Naučnici se nadaju da će dalje istraživanje omogućiti razvoj preciznih medicinskih testova koji bi mogli spasiti mnoge živote kroz rano otkrivanje i prevenciju teških oboljenja.

Komentari (0)