Dobro je što imate osetljivu bebu: Bićete srećan roditelj kad ona odraste, stručnjaci objašnjavaju i zašto

Tatjana Badarević Vesti 05.04.2025 15:54 0

Naučnici su zanimljivim istraživanjem otkrili kako osetljivije bebe izrastaju u saosećajnu decu koja rado pomažu.

beba

Shutterstock

Ako imate osetljivu bebu, bićete srećni kad saznate da bi detetov osetljiviji temperament mogao zapravo biti pokazatelj njegovog pozitivnog ponašanja u budućnosti. 

Novo istraživanje na temu ponašanja beba i jasličke dece otkrilo je da osetljive bebe kasnije više saosećaju s emocijama drugih i izrastaju u decu koja rado pomažu. 

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

Naučnici sa Univerziteta u Virdžiniji su pokazali "prestrašeno lice" svim šestomesečnim bebama koje su učestvovale u istraživanju. Zatim su proučavali reakcije beba  prateći njihove pokrete očiju. Kad su osam meseci kasnije okupili te iste bebe, proučavali su kako se razvilo njihovo ponašanje i reakcije na emocije drugih ljudi.

beba

Shutterstock

 

 

Otkrili su kako su bebe koje su bile najosetljivije na "prestrašeno lice" - izrasle u saosećajnu decu koja rado pomažu. Ta deca spremno primećuju kako bi se drugi oko njih mogli osećati i sklona su povezivanjem s drugima na mnoge pozitivne načine. 

"Istraživanje je otkrilo da bebe koje pridaju pažnju 'prestrašenim licima' rado pomažu s 14 meseci, a analiza je otkrila kako je altruistično ponašanje u jasličkom uzrastu povezano s dečjim reakcijama na prestrašena, a ne srećna ili ljuta lica", piše u istraživanju, a istraživači takođe dodaju kako se naše raspoznavanje emocija drugih ljudi formira u najranijem uzrastu.

"Naši rezultati pokazuju kako kontinuum brige postoji od početka, zajedno s razlikama individualaca u pokazivanju reakcija na tuđe emocije koje motivišu prosocijalno ponašanje", objasnio je autor istraživanja, Tobijas Grosmen.



 
Komentari (0)