veštačka inteligencija
Foto: Shutterstock/Shuterstoock

Naičnici sa Dartmut koledža otkrili su da veštačka inteligencija može da bude efikasna u sprovođenju terapija zarad poboljšanja mentalnog zdravlja.

Objavljena studija je prvo kliničko ispitivanje te vrste sa nasumično izabranim pacijentima.

Istraživači su kreirali AI „terabota“ kako bi rešili problem nedostatka stručnjaka za mentalno zdravlje u SAD. 

Tako je tim sa koledža Darmut proveo više od pet godina obučavajući svoju veštačku inteligenciju. Razvili su četbota veštačke inteligencije koji pomaže ljudima da reše određene tegobe, kada je mentalno zdravlje u pitanju.

veštačka inteligencija

Shuterstoock

 

 

Sprovedeno je istraživanje i odabrano je oko 200 učesnika sa stanjima kao što su anksioznost, depresija i rizik od poremećaja u ishrani. Polovina njih je dobila terapiju vođenu veštačkom inteligencijom. 

Svi oni koji su imali interakciju sa AI pokazali su značajna poboljšanja.

Jedno iznenađujuće otkriće bila je snažna emocionalna veza koju su korisnici uspostavili sa AI. Ljudi su zaista razvili osećaj poverenja i osećali su se kao da rade zajedno sa botom na svojim simptomima.

veštačka inteligencija

Shuterstoock

 

 

 - Fino podešeni četbotovi Gen-AI nude izvodljiv pristup pružanju personalizovanih intervencija ljudima koji pate od tegoba kada je mentalno zdravlje u pitanju. Potrebna su dalja istraživanja sa većim kliničkim uzorcima da bi se potvrdila njihova efikasnost  - zaključili su naučnici, prenosi Psychology Today.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading