sarajevo
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Granica između Republike Srpske i Federacije BiH u sarajevskim naseljima Dobrinja 1 i 4 savršeno potvrđuje čuvenu misao Ive Andrića: „Tamo gde prestaje logika – počinje Bosna“.

Danas se navršavaju 24 godine od donošenja arbitražne odluke za ovaj deo Sarajeva, a priča o ovom području i dalje spada u rubriku „verovali ili ne“.

Kafić Zorana Vujičića „Ogi“ nalazi se tačno na međuentitetskoj liniji i bio je prvi objekat u kome su gosti sa obe strane pili kafu još pre nego što je irski sudija Džermud Šeridan, arbitar za razgraničenje između RS i FBiH u Dobrinji 1 i 4, 24. aprila 2001. godine doneo odluku da se Federaciji BiH dodeli gotovo cela teritorija koja je po Dejtonskom sporazumu pripala Republici Srpskoj.

„Nikada nisam imao problema. Uvek sam ovde obeležavao Badnje veče i druge praznike, niko me nikada nije provocirao“, priča Vujičić za Glas Srpske.

Dodaje i da je sopstvenim sredstvima postavio ljuljaške i igralište za decu, kako bi roditelji mogli da u miru popiju kafu u bašti.

„Gosti se često šale pa kažu da oni viši mogu da pruže noge do Federacije, dok im glava ostane u Republici Srpskoj“, kroz smeh dodaje Vujičić.

Ulica koja razdvaja RS i FBiH široka je svega desetak koraka, a granica ide njenom sredinom. Deo u Republici Srpskoj nosi ime Nikole Tešanovića, dok je deo u Federaciji – Ulica sabora bosanskog.

Trg na teritoriji Republike Srpske nosi naziv Trg kralja Aleksandra, a deo koji pripada Federaciji zove se Trg sabora bosanskog.

Opštine Istočna Ilidža i susedna opština iz FBiH su se dogovorile o uređenju ovog prostora. Srpski deo je pretvoren u parking, dok je Federacija trebalo da napravi otvoreno igralište – što do danas nije realizovano, iako je Istočna Ilidža svoj deo posla završila.

Ljubiša Kovačević, vlasnik prodavnice „Sunčica“, priča za Glas Srpske da su zbog dogovora dve strane i činjenice da granica prolazi kroz objekat, morali da sruše objekat koji su izgradili svojim sredstvima.

„Ovde smo već godinu i po dana, a igralište još nije završeno. Kupci dolaze s obe strane, sve funkcioniše bez problema. Povremeno se čuju oštrije reči, ali to je uglavnom kada politička situacija zakuva – mi na to ne obraćamo pažnju“, kaže Kovačević.

U nekadašnjem objektu, kako kaže, granica je prolazila tačno preko kase – pa su svakog dana bukvalno više puta „prelazili“ iz jednog entiteta u drugi.

U slučaju saobraćajne nesreće u ovoj ulici s dva imena, reaguje policija iz RS ili FBiH – u zavisnosti s koje strane se nezgoda dogodila.

Automobili koji idu od autobuske stanice prema školi „Petar Petrović Njegoš“ kreću se kroz federalni deo, dok roditelji koji dolaze po decu iz škole koriste deo u Republici Srpskoj. Ulice i trgovi u RS imaju plave table, dok su u FBiH zelene.

Dobro upućeni tvrde da je arbitar Šeridan ovom odlukom ne samo oštetio Republiku Srpsku, već i pokušao na silu da „pomeša“ stanovništvo. Mnogi su prodali stanove u Federaciji, kupili nekretnine u srpskom delu – i zatim, pošto je deo pripao Federaciji, opet sve prodavali i vraćali se u RS. Neki su, umorni od eksperimenata, ostali da žive u tom „međuprostoru“.

Prema arbitraži, Republici Srpskoj ostalo je samo nekoliko zgrada, autobuska stanica i pravoslavna crkva na Veljinama. Dejtonska linija, koja je prvobitno prolazila kroz stanove, pomerena je između zgrada. FBiH je dobila oko 800 stanova, a RS oko 250.

Iako je FBiH tražila manje, arbitar Šeridan joj je dao više nego što je traženo, što je dovelo u pitanje i sam proces arbitraže.

Odluku o arbitraži prethodno je doneo tadašnji visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič, a ona je bila konačna i obavezujuća. Sudija Šeridan je imenovan upravo njegovom odlukom.

Petrič je tada naveo da je razgraničenje u Dobrinji sporno još od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, te da radne grupe nisu uspele da dođu do rešenja – pa je sve završeno jednostranom arbitražom.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)