Retki, ukradeni kaktusi vredni 1,2 miliona dolara zaplanjeni u Italiji
Retki kaktusi koji su ilegalno odneti sa najsušnijeg mesta na zemlji konačno se vraćaju kući.
Kaktusi u rodovima Kopiapoa i Eriosice rastu u sušnim regionima na severu Čilea, poput pustinje Atakama , a brojne ove vrste su posebno cenjene od kolekcionara za uređenje pejzaža i kao sobne biljke. Međutim, Čile ne dozvoljava izvoz kaktusa, što ih čini popularnom metom za krivolovce. Stotine biljaka su ukradene iz divljine između 2013. i 2019. godine, saopštili su predstavnici Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) u saopštenju 26. aprila.
Zvaničnici su zaplenili 1.035 ilegalno trgujućih kaktusa u Italiji tokom dve racije 2020. godine - što je do danas najveća takva zaplena u Italiji, izvestili su predstavnici IUCN u decembru. Ovi napadi bili su vrhunac jednogodišnjeg napora nazvanog "operacija Atakama", u kojem su italijanske i čileanske vlasti sarađivale sa IUCN-om kako bi povratile ukradene biljke i vratile ih u Čile, navodi se u aprilskoj izjavi.
Tokom prve racije zaplene kaktusa, u februaru 2020. godine, zvaničnici su pronašli stotine kaktusa Kopiapoa i Eriosice u Senigalliji u Italiji, lučkom gradu na obali Jadranskog mora. Devet meseci kasnije, u novembru 2020, operacija Atakama preuzela je još 171 postrojenje u Riminiju u Italiji - 80 iz Čilea, 89 iz Meksika i dve iz Sjedinjenih Država, saopštio je IUCN u decembru.
Nisu svi oporavljeni kaktusi preživeli spasilačku misiju, a 107 je uvenulo pre nego što su bili vraćeni u Čile; dodatnih 84 borave u Italiji u botaničkoj bašti Citta Studi u Milanu, kako bi istraživači mogli da prouče. Preostalih 844 čileanske biljke vratile su se u zemlju porekla 19. aprila i preseliće se u divljinu nakon perioda u karantinu, kako bi bili sigurni da ne nose invazivne štetočine ili bolesti koje bi se mogle proširiti na druge čileanske pustinjske biljke , prema IUCN.
Mnoge vrste kaktusa rastu u Americi, ali ih ima i u mediteranskim zemljama, Australiji i Južnoj Africi. Čile je Kopiapoa i Eriosice kaktusi, koji su među najređim na svetu, može da donese $ 1.500 po biljci na crnom tržištu u Evropi i Aziji, kaže IUCN. Procjenjena kolekcija oporavljena operacijom Atakama vredna je, kako se procenjuje, 1,2 miliona dolara, objavio je 20. maja Njujork Tajms.
Još zanimljivosti možete pročitati OVDE!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)