BAJKONUR Najveći kosmodrom na svetu
Zvanični (i tajni) naziv centra bio je Državni poligon br. 5 ili GIK-5. Ostao je pod kontrolom sovjetskog i ruskog ministarstva odbrane sve do druge polovine 90-ih godina 20.veka, kada su ruska civilna svemirska agencija Roskosmos i njeni industrijski izvođači počeli da preuzimaju pojedinačne objekte.
Sredinom 2006. godine, šef Roskosmosa Anatolij Perminov rekao je da će poslednje rusko vojno osoblje napustiti Bajkonur i Pleseck do kraja 2007. U stvarnosti, proces je bio mnogo sporiji i mnogo bolniji za obične pripadnike vojske, i često su se suočavali s brojnim problemima prilikom repatrijacije iz Kazahstana u Rusiju, posebno pri dobijanju stambenog prostora. Ipak, 30. aprila 2008. godine, u jednom od svojih poslednjih poteza tokom drugog predsedničkog mandata, Vladimir Putin je potpisao ukaz o raspuštanju GIK-5. Osam meseci kasnije, 16. decembra, novi ruski predsednik Dmitrij Medvedev potpisao je ukaz o konsolidaciji infrastrukture Bajkonura. To je rezultiralo formiranjem kosmičkog centra Južni na čelu sa Sergejem Smirnovom i koji se sastoji od bivše imovine i radne snage različitih podizvođača koji su opsluživali objekat. Konsolidacija je obećala smanjenje troškova rada objekta. Zauzvrat, Roskosmos je najavio formiranje posebne direkcije odgovorne za upravljanje Bajkonurom.
Prema zvaničnim podacima, kosmodrom Bajkonur ima 11 montažnih zgrada i devet lansirnih kompleksa sa 15 lansirnih platformi za svemirske pojačivače. Na kosmodromu su se takođe nalazili Postrojenje za kiseonik i azot, sposobno da proizvede 300 tona kriogenih goriva dnevno, kao i tri postrojenja za dopunu goriva i neutralizaciju. U sklopu kosmodroma su i elektrana, 92 komunikacione lokacije, dva aerodroma, 470 kilometara pruga, 1.281 kilometar automobilskih puteva, 6.610 kilometara komunikacionih linija, 360 kilometara cevovoda, 1.240 kilometara vodenih linija i 430 kilometara kanalizacionih vodova.
Ceo centar se prostire na 6.717 kvadratnih kilometara, 75 kilometara od severa ka jugu i 90 kilometara od istoka ka zapadu. Objekat je godišnje trošio 600 miliona kilovat/sat električne energije. Vrednost infrastrukture kosmodroma Bajkonur procenjena je na oko šest milijardi američkih dolara.
Poligon za testiranje u Bajkonuru je podeljen na tri jedinice: centralna je mesto s kog se lansiraju rakete u svemir, a tu su i poligoni i objekti za obuku kosmonauta.
Desni služi kao poligon za testiranje balističkih raketa, dok se u levom nalaze lansirne rampe i postrojenja za obradu raketa.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)