ČUDO U STENI! Vernici iz cele Srbije započeli obnovu ispovedaonice Svetog Save na Kablaru
Kablar je planina iznenađenja, pa čak i oni koji žive u njegovoj neposrednoj blizini često čuju priče o mestima koje na Kablaru još nisu posetili. Jedna od njih je upravo priča o Savinoj ispovedaonici.
Nedaleko od manastira Preobraženje nalazi se ispovedaonica Svetog Save. O samoj ispovedaonici nema puno istorijskih podataka, a legenda kaže da je nastala kada i sam manastir.
O daljoj istoriji ovog mesta ne zna se mnogo. I ono što je poznato smešteno je u domen legende. Sasvim je izvesno da je na ovom mestu nekada bila takođe crkvica ili ''kelija isposnica'' koja je porušena za vreme Turaka. O tome govore i ostaci fresaka, kao i fragmenti raznobojnog maltera koji su pronadjeni baš na ovom mestu.
Upravo na ovom mestu, tik pored crkve, nalazi se izvor vode za koju narod veruje da je čudotvorna i lekovita. Legenda kaže da se tu podvizavao veliki srpski svetitelj – Sveti Sava. Kako ovde nije bilo izvora, Sava se pomolio Bogu. Potekla je čudotvorna voda - "Savina vodica" za koju se smatra da leči razne bolesti, naročito bolesti očiju. Oni koji imaju ovu vrstu problema, vodu koriste kao kapi za oči. Zapremina izvora nije velika, svega četiri do pet litara, a voda teče polako, gotovo ''kap po kap''.
Ova ispovedaocina predstavlja pećinski kompleks ozidan kamenom.
Pre nekoliko dana na ovom mestu okupili su se monasi iz manastira, kao i ljudi iz cele Srbije, kako bi svi zajedno uredili ovu ispovedaonicu. Do ispovedaonice je prohodan putić od oko 1 km koji vodi kroz šumu i stene, što prisutne nije sprečilo da se nekoliko puta penju i silaze, kako bi nosili pesak, cigle i cement.
Namera je da se i podigne konak u kome bi boravio jedan monah i bio na usluzi turistima i vernicima koji pohode ka isposnici. Zbog toga je upućen apel posetiocima da pri dolasku ponesu ciglu ili pesak ka crkvi kako bi se nastavili radovi.
Ovaj kraj Srbije poznat je pod nazivom srpska Sveta Gora, budući da su se na ovo mesto u srednjem veku doselili monasi sa Atosa, bežeći od turske najezde. Drugi talas dolaska monaha na ove prostore usledio je posle bitke na Marici - 1371. godine.
Na padinama Kablara , osim isposnice svetog Save, nalaze se i manastiri Blagoveštenje, Ilinje, Jovanje i Nikolje. U manstiru Blagoveštenje zamonašio se Patrijarh Pavle, dok je manastir Nikolje čuven po tome što je tokom Drugog srpskog ustanka kao skrovište služio Milošu Obrenoviću.
U manastiru Nikolje nastalo je i čuveno ''Nikoljsko jevanđelje'' koje je bilo pohranjeno u Narodnom muzeju u Nišu. Jevanđelje je nestalo,da bi kasnije bilo pronađeno u dalekom Dablinu u Irskoj – gde se i danas nalazi.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
marko
05.05.2022 23:54
ako se jevandjelje nalazi u irskoj zasto to drzava ili crkva ne trazi to nazad jer je nase....a da,verovatno su ga prodali kao gotovo celu srbiju sto su prodali strancima...domaci izdajnici!!!!