Sigurno ste se zapitali: Zašto su prsti smežurani posle dugo vremena u vodi?
Foto: Shutterstock

Iako su ranije mnogi mislili da se prsti smežuraju jer koža upija vodu, međutim, biolog Tom Smalders sa Univerziteta u Njukasalu čuo je za još jednu teoriju.

On je otkrio da te bore zapravo pomažu u oticanju vode sa prstiju, jer na taj način ruke i noge postaju manje klizave. Kao primer mogu se navesti šare na gumama, koje imaju istu funkciju kao bore na rukama, a to je da smanje njihovo klizanje.

Smalders je potvrdio da smežurani prsti imaju prednosti u vlažnim uslovima.

Spoljašnji sloj kože čvrsto je vezan za sloj ispod i ne može se tek tako širiti, a naučnici su još 1935. godine primetili da se prsti na nogama ili rukama neće smežurati bez obzira koliko dugo stoje u vodi, ako im je određeni živac oštećen.

Tada su došli do zaključka kako se to događa zbog reakcije vegetativnog nervnog sistema u telu koji je zadužen i za kucanje srca i disanje.

U 2013. godini sprovedeno je istraživanje na ovu temu, a u jednoj studiji zamolili su dobrovoljce da hvataju mokre i suve predmete u dva slučaja - ako su im prsti naborani od vode i ako su suvi. Sa naboranim prstima bili su mnogo brži u sakupljanju mokrih predmeta i to za otprilike 12 odsto.

Nučnici su doneli zaključak da prsti u vodi ne nabubre, kako se u početku mislilo, već se smanje zbog krvnih sudova koji se u njima stežu pa se koža zbog toga smežura.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading