PETROPAVLOVSKA TVRĐAVA Dragulj Sankt Peterburga
Petropavlovska tvrđava je tvrđava iz ranog 18. veka, oko koje je izrastao istorijski centar grada Sankt Peterburga. Danas se ova tvrđava koja se nalazi na ostrvu u reci Nevi pre svega koristi kao prostor za izložbe i muzeje, kao park i turistička atrakcija. Ova tvrđava je jedan od spomenika Sankt Peterburga pod zaštitom Uneska.
Petropavlovska tvrđava se nalazi na izdvojenom Zečjem ostrvu i predstavlja najstariji spomenik Sankt Peterburga jer je to prva građevina koja je sagrađena u ovom gradu. Dan kada je postavljen kamen temeljac tvrđave smatra se danom osnivanja Sankt Peterburga (27. 5. 1703. - danas se ovaj dan slavi kao godišnjica grada). Tvrđava je petougaonog oblika i zauzima celo Zečje ostrvo. Služila je za odbranu grada od švedske invazije. Dvorski arhitekta Domeniko Trecini je bio zadužen da nadgleda radove na tvrđavi. Tvrđava se sastojala od šest bastiona koji su bili povezani međusobno. Bastioni su u početku bili sagrađeni od drveta, ali je već 1706. godine kamena konstrukcija zamenila drvenu. Iako je zamišljena kao odbrambena tvrđava, u to vreme se sumnjalo u njenu efikasnost u slušaju prave invazije.
Petropavlovska tvrđava je takođe bila ozloglašeni zatvor nekadašnjeg ruskog carstva a smatra se i da je služila kao centrala tajne careve policije. Prvi zatvorenik koji je ležao u ovom zatvoru bio je sin Petra Velikog, carević Aleksej, pod optužbom da je kovao zaveru protiv cara. Aleksej je mučen i umro je u ovom zatvoru ne dočekavši egzekuciju na koju je bio osuđen. Kasnije su u ovom zatvoru boravili uglavnom politički neistomišljenici, kao i članovi revolucionarnog pokreta koji se borio protiv kraljevske dinastije. Najpoznatija imena koja su boravila u ovom zatvoru su bili Dostojevski, Maksim Gorki, Trocki, Josip Broz Tito i drugi. Početkom oktobarske revolucije tvrđavu su koristili boljševici kako bi sa nje bombardovali Zimski zamak 1917. godine. Ubrzo posle revolucije doneta je odluka da se cela tvrđava pretvori u muzej. U sadašnjem kompleksu tvrđave se nalazi nekoliko muzeja i velika katedrala Svetog Petra i Pavla (jedan od najviših pravoslavnih hramova u svetu) i fabrika Mint - najstarija štamparija novca u Rusiji. Prva građevina koja je izgrađena na ostrvu bila je crkva Svetog Petra i Pavla. Zlatni vrh zvonika dostiže visinu od 123 metra, što ovu crkvu svrstava u najviše pravoslavne hramove na svetu. Na samom vrhu se nalazi skulptura anđela koji drži krst (anđeo predstavlja značajan simbol grada, a verodostojnu kopiju ovog anđela, u prirodnoj veličini, posetioci mogu videti u jednom od muzeja Petropavlovske tvrđave). Danas se u ovom svetom pravoslavnom hramu nalaze grobovi skoro svih ruskih careva (porodica Romanov), od Petra Velikog do Nikolaja Drugog.
Za vreme Oktobarske revolucije, boljševici su 25. oktobra 1918. iz Petropavlovske tvrđave ispalili tridesetak granata na Zimski dvorac, od kojih je šteta bila minimalna. Sledećeg jutra, boljševici su zauzeli dvorac i zarobljene ministre odveli u tvrđavu. To su bili poslednji zarobljenici u istoriji ove tvrđave. Godine 1924. njen veći deo je pretvoren u muzej. Tvrđava je pretrpela znatnu štetu u nemačkom artiljerijskom bombardovanju u Drugom svetskom ratu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)