beba
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Možda brinete kako se podneti rastanak od vas i da li će se dobro slagati s drugom decom. Možda ste zabrinuti za njegovu samostalnost i to da li će samo znati da koristi toalet. S druge strane, znate da je socijalizacija važna i ne želite da vaše dete u tom pogledu zaostaje za drugom decom. Kako bi razrešili ovu dilemu donosimo vam savete pedijatara kada je u pitanju polazak deteta u vrtić.

Kako bi polazak u vrtić bio moguć od deteta se očekuje da razumno može da brine o sebi, dakle da ne mora konstantno da bude pod nadzorom. Ovo se odnosi na samostalan odlazak u kupatilo, oblačenje i obuvanje, kao i jedenje hrane. Iako ove veštine ne moraju biti savršene, one moraju biti poznate detetu.

Važan faktor koji se mora uzeti u obzir je emocionalna, kao i socijalna spremnost deteta. Da li vaše dete uspešno komunicira sa decom svog uzrasta? Da li je u stanju da sluša i prati osnovna uputstva? Da li zna da sedi mirno i bavi se nekom zadatom aktivnošću? Ako je odgovor na sva ova pitanja DA, to znači da je ono spremno za vrtić.

Sposobnosti dece da čitaju i pišu se u vrtičkom uzrastu dosta razlikuju. Većina vrtića toleriše različite akademske veštine kod svakog deteta i spremna je da im ponudi različite aktivnosti kojima se mogu baviti kako bi razvili ove veštine. Dakle, bilo da dete zna ili ne zna da čita i piše, ono može da krene u vrtić dokle god pokazuje zainteresovanost da to nauči.

Deca polaze u vrtić u različitom uzrastu, a u idealnom slučaju to bi trebalo da se dogodi uz uvažavanje njihovih jedinstvenih potreba. Neka deca mogu imati korist od rane socijalizacije, dok je drugoj bolje da sačekaju predškolski uzrast da bi pošla u vrtić. Sve se svodi na to koliko je dete kao prvo zainteresovano za vrtić, drugo svesno da se odvaja od vas i treće spremno da prihvati novonastalu situaciju.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading