NAJVOLJENIJI "CRVENI KIOSK" STARE JUGOSLAVIJE Simbol Beograda, preteča hot - dog -a, izložen u muzeju u Njujorku, a ovo je njegova TAJNA
Kiosci su bili postavljeni na mestima najvećih okupljanja ljudi - na Tašmajdanu, na Trgu republike, Terazijama… Vrlo brzo nijedan odlazak u bioskop ili sastanak sa društvom nije mogao da prođe bez "viršle u zemički" - domaće preteče hot-doga.
Ipak, prava revolucija nastupila je sedamdesetih sa dolaskom, danas legendarnog "crvenog kioska".
Sve je počelo kada je 1967. godine na konkursu za "Beogradski kiosk", mali objekat koji bi radio kao prodajno mesto, pobedio mladi slovenački dizajner Saša Mahtig sa svojim projektom "K67". Kiosk je po njegovom projektu patentiran iste godine (otuda i ono "67" u nazivu“) i uskoro je postao jedan od simbola Jugoslavije. Dizajn se smatrao toliko revolucionarnim da je bio izložen i u Muzeju savremene umetnosti u Njujorku – MOMA.
U Beogradu, čuveni PKB tj. Poljoprivredni kombinat Beograd, u ove kioske rešio je da smesti svoju "hranu za poneti" i legenda je rođena!
Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina ovo su postala kultna mesta u prestonici. PKB kiosci bili su jarko crvene boje, a na njima je belim slovima bilo ispisano samo "viršle u zemički". Jednom kada je krenula prodaja, druga reklama nije im ni bila potrebna.
To je prizor koji pamti skoro svaki Jugosloven - radnice u plavim bluzama i belim kapama iz šerpi sa vrelom vodom vade mirisne viršle i ubacuju ih u zemičke rasečene na pola. Gladne mušterije koje ponekada i u redu čekaju ispred kioska pitaju samo jednu reč: "Senf".
Osim viršli, u "crvenim kioscima" bilo je moguće kupiti u ljutkastu kobasicu i sve to, po želji zaliti jogurtom. Tako je Beograd dobio svoj prvi "lanac brze hrane".
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)