LETITE AVIONOM, A PIJETE LEKOVE Stjuardesa otkriva šta ne bi smeli da uzimamo tokom leta
Pre svakog leta avionom, mnogi postavljaju jedno pitanje - šta sve sme da se ponese u ručnom prtljagu?
"Tipične dimenzije ručnog prtljaga su 53 centimetra dužine i širine oko 30 centimetara i sme da teži do 7-8 kilograma, mada neke aviokompanije dozvoljavaju i deset. Ručni prtljag se stavlja ili u gornje police ili ispod sedišta. Zašto koferi ne mogu da budu veći? Odgovor na ovo pitanje je prost, nemamo gde da ih stavimo. Kada bukirate kartu piše vam do kojih dimenzija možete da unesete u avion ručni prtljag. Kada vam kažu 53 centimetra, to je sa točkićima, jer veći od toga ne može da stane u gornju policu. Na pojedinim aerodromima postoje okviri koji su namenjeni za merenje ručnog prtljaga, a ako nije adekvatne veličine ili kilaže mora da se doplati ako želite da putujete. Ako ručni prtljag ima 15 ili 20 kilograma, na aerodromima neće uopšte da vas puste da ga unesete u kabinu, jer bi bilo nebezbedno", nadosi naša stjuardesa,
Od 6. novembra 2006. važe novi bezbednosni propisi za nošenje tečnosti i drugih stvari prilikom prijave na aerodrom. Ove propise je izdala Evropska unija, kako bi zaštitila putnike, a lekovi u ručnom prtljagu pogođeni su ovom uredbom. Svi lekovi u čvrstom obliku, odnosno oni koji su u obliku tableta, mogu da se nose u ručnom prtljagu tokom leta.
"Jastuk za glavu leti besplatno u 99 odsto kompanija. Postoje i “fore” da se u običnu jastučnicu natrpaju stvari, a onda jastuk leti besplatno. Neke avio komparnije su to provalile kao što je Rajaner i krenuli su da kontrolišu. Ako “provale” da je jastučnica natrpana stvarima onda to ulazi u ručni prtljag. Takođe, ne smete da imate prevelike makaze u prtljagu. Aviokompanije određuju koliko sečivo sme da bude. Neke male kozmetičke makazice mogu da prođu, mada su meni njih u Japanu uzimali.
Veće makaze ne bi smele da se unesu u kabinu, ali bi smele da se unesu u čekiranom prtljagu. Grickalica može da prođe jer se ne računa kao oružje. Upaljač smete da imate u džepu, jedan po osobi. Možete čak i šibice da unesete. Postoje kompanije koje prave problem oko lekova. Nikako ne smeju da se nose nenormalne količine lekova jer morate da pravdate carini šta radite sa tolikom količinom lekova. Neke države mogu da prave probleme oko lekova, ako taj neki lek nije regulisan kod njih, ali to nije do aviokompanije. Ako imate dokumentaciju od lekara moguće je da unesete i injekcije u kabinu.
Posebni propisi važe samo za tečne lekove kao što su masti i kreme. Lekovi koji nisu potrebni tokom leta smeju se da se nose samo u ručnom prtljagu u količini do 100 mililitara po kontejneru - u zatvorenoj, providnoj kesi. U vrećici ne sme da bude više od jednog litra ukupne tečnosti, a to uključuje dezodorans, losion ili parfem.
Neki lekovi zbog specifičnih uslova u avionskoj kabini mogu da predstavljaju rizik po zdravlje putnika.
Među njima su neke vrste kontraceptivnih tableta, lekovi za lečenje neplodnosti, antihistaminici, ali i lekovi koji se koriste za sprečavanje srčanog i moždanog udara.
Lekovi koje putnik treba da ponese tokom leta ne moraju da se pakuju u torbu, već moraju posebno da se pokažu na bezbednosnoj kontroli. Iako ovo nije uvek neophodno, treba da imate kod sebe potvrdu od lekara na kojoj je navedeno koji su vam lekovi ili druga medicinska oprema neophodni za vreme putovanja. U slučaju sumnje, ovakav dokument će vam omogućiti da bez problema prođete bezbednosnu kontrolu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
možda vas zanima
alo.rs/jutarnji.hr/Lj.Č.
DA LAKŠE PODNESETE: Saveti koji će vam pomoći da dug put avionom prođe prijatnije
alo.rs/srecna.republika/Lj.Č.
Komentari (0)