REGION U ČUDU I STRAHU Da li je ovo najhladnije leto do kraja naših života, stručnjaci izneli šokantne prognoze
"Lucifer" i "Kerber"– samo su neki od naziva za aktuelne toplotne talase u raznim delovima sveta koji podižu temperature do ekstremnih i rekordnih nivoa, a stručnjaci već duže vreme upozoravaju da smo prešli još jedan prag i da će čovečanstvo biti svedok velikog porasta temperatura.
Taj rekord će padati iz godine u godinu. Podaci svetskih naučnika pokazuju da su okeani već četvrtu godinu zaredom dostigli najviše temperature ikada zabeležene 2022. godine, a sve to dokazuje brzinu kojom se svet zagreva.
U izveštaju koji je potpisalo dvadeset naučnika iz 16 instituta širom sveta, kako prenose mediji, piše da su dosadašnji toplotni rekordi oboreni 2021, 2020. i 2019. godine, a zabeleženo je pet najviših temperatura u poslednjih šest godina.
Osim toga, rezultati istraživanja pokazuju da su okeani od 1970. godine apsorbovali 90 odsto viška toplote iz atmosfere, a zbog ubrzanog zagrevanja vazduha ove vodene površine vremenom upijaju sve više toplote.
Sve je to, prema analizama, deo dugoročnog obrasca zagrevanja planete, okeana i atmosfere, zbog čega toplotni talasi i visoke temperature više nisu nepoznate ni na našim prostorima.
Rekordi padaju
Kada je reč o ekstremnim vremenskim uslovima u celom svetu, protekla godina je bila rekordna, a Evropu i ostatak planete ponovo su zahvatili toplotni talasi koji obaraju sve rekorde u Kini i drugim delovima Azije, kao i u SAD. Ovo izaziva probleme zemljama širom sveta i zahteva od njih da se hitno pozabave klimatskim promenama, za koje naučnici kažu da će toplotne talase učiniti češćim, ozbiljnijim i smrtonosnijim.
Dokazi za ekstremne situacije sa kojima se suočavamo su oni koji se mogu svrstati u rubriku „verovali ili ne“, a objavljena je ove nedelje – u Kini je izmereno 80 stepeni. Džinovski termometar u provinciji Sinđang izmerio je, prema pisanju medija, temperaturu tla od 80 stepeni Celzijusa, a skoro u isto vreme Svetska meteorološka organizacija izdala je upozorenje na povećan rizik od smrti zbog visokih temperatura.
Peking je zabeležio 27. dan sa temperaturama iznad 35 stepeni, što je novi lokalni rekord za najveći broj dana sa visokom temperaturom u godini, pošto je prethodni rekord kineske prestonice bio 26 dana 2000. godine. Temperature su takođe nemilosrdne u Italiji i Španiji, gde su za tri regiona izdata upozorenja na vruće vreme.
Predviđa se da će italijanska ostrva Sardinija i Sicilija premašiti rekord kontinenta od 48,8 stepeni zabeležen na Siciliji u avgustu 2021. Rekordi su padali i u Arizoni. Živa je na jednom aerodromu ponovo dostigla 43 stepena, čime je oborio prethodni rekord od 18 uzastopnih dana na toj temperaturi ili iznad, postavljen 1974. godine.
U Francuskoj je u jednom alpskom skijalištu zabeleženo rekordnih 29,5 stepeni, dok je u Verdenu, u podnožju Pirineja, prvi put zabeleženo 40,6 stepeni, a kao podsećanje na globalno zagrevanje, Svetska meteorološka agencija UN saopštila je da trend "ne pokazuje znake jenjavanja".
- Svet mora da se pripremi za intenzivnije toplotne talase - rekao je u Ženevi Džon Nejrn, savetnik za ekstremne vrućine te agencije UN. On je dodao da će fenomen "El Ninjo" povećati pojavu i intenzitet ekstremnih toplotnih talasa.
– Jedan od značajnijih fenomena koji smo primetili jeste da se broj istovremenih toplotnih talasa na severnoj hemisferi povećao šest puta od osamdesetih godina prošlog veka – rekao je Nejrn.
Imajući sve to u vidu, na internetu se ovih dana sve češće može čitati pitanje „Da li je ovo zaista najhladnije leto do kraja života“.
Poslednjih dana društvenim mrežama se širi priča da je vrućina sa kojom se trenutno bori veliki deo sveta na severnoj hemisferi nešto što je samo uvod u ono što nas čeka, a mnogi se pozivaju i na svetski poznatu seriju „Simpsonovi” u kojoj se animirani lik Bart Simpson žali na vrelo leto, a da će to gore u stilu njegovog oca Homera da odgovori.
Region u čudu i strahu
Uz neuobičajeno visoke temperature poslednjih dana, stanovnici Balkana i okoline ponovo pokušavaju da sastave kraj s krajem. Živa raste u termometrima, zbog čega su sve češća upozorenja nadležnih službi, ali i isto pitanje: „Da li je ovo samo početak i može li još više da se zagreje“.
Ponegde bi temperatura već u jutarnjim satima mogla da "stigne" i do 30 stepeni, a posledice globalnih promena već su osetili stanovnici brojnih regiona Slovenije, Hrvatske, Republike Srpske, FBiH, Srbije. Od 40 stepeni tokom dana do superćelijskih oluja koje uništavaju gotovo sve na svom putu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)