Viktor Bevanda
Foto: Printscreen/Foto: Printscreen/instagram

Na društvenoj mreži "Instagram", na profilu "Reši autizam" izvesna ženska osoba po ceni od 497 evra nudi roditeljima dece sa ovim i drugim razvojnim poremećajima "program" za rešavanje njihovih problema, a samo na osnovu ličnog iskustva jer i ona ima dete koje je, kako navodi, uspešno izlečila?!

Dotična se u jednom postu ovako predstavila:

- Ja sam Ana Ivanović, imam 32 godine i majka sam dva dečaka, od 10 i šest godina. Po struci sam dirigent i vodim hor za decu i odrasle pri jednoj crkvi u Beogradu. Ali mi je primarno da radim na edukaciji roditelja sa decom sa autizmom i drugim neurorazvojnim poremećajima, jer se već godinama edukujem na tom polju, a na čemu sam masterirala sa mojim starijim sinom.

Kako objašnjava na profilu, "program" traje četiri nedelje. Ona pacijentima daje "materijale" i drži četiri puta po jedan sat onlajn konsultacije.

Nadrilekarstvo zakonom zabranjeno, ali ne i u praksi

Nije potrebno mnogo mudrosti da se za ovo nađe prava reč - nadrilekarstvo. A, ono je zakonom zabranjeno, ali u praksi, nažalost, očigledno nije dovoljno ili nije na pravi način sankcionisano.

Iako se vlasnica profila s vremena na vreme "ograđuje", pa roditeljima povremeno savetuju i da potraže stručnu pomoć, očigledno je da je reč najblaže rečeno o zavaravanju ljudi, i pružanju "usluge" i to iz domena medicine, za koju vlasnica profila "Reši autizam" nema potrebnu kvalifikaciju.

Stručnjaci iz različitih oblasti savetuju besplatno u Udruženjima

Predsednica Upravnog odbora "Autizam Srbija" Nevena Petrović Jojić napominje da Udruženje "Autizam Srbija" ima svoje onlajn savetovalište koje je besplatno i dostupno svim roditeljima. Tim tog savetovališta sačinjavaju stručnjaci iz različitih oblasti, a postoje i lokalna udruženja u gradovima Srbije, kojima se roditelji uvek mogu obratiti za pomoć.

U Udruženju "Autizam Srbija" kažu da nije poznato koliko ima osoba sa autizmom u našoj zemlji, jer se ne vodi zvanični registar, ali iznose podatak poslednjih istraživanja da se učestalost pojave poremećaja iz spektra autizma rapidno uvećava i to 2010. na 14,7 odsto, odnosno jedno na 68 dece, a 2018. godine na 23 odsto, što je jedno od 44 dece.

U brošuri sve potrebne informacije

Autizam kao stanje počinje da se manifestuje negde sa godinu i po života, ali dijagnostika ponekad može dugo da potraje. S obzirom na to da je reč o teškoj dijagnozi, u nekim slučajevima potrebno je dobiti izveštaje velikog broja lekara kako bi se sa sigurnošću utvrdilo da se radi o poremećaju iz spektra autizma.

Da bi se izbegle zablude u vezi sa dijagnostikom, ali i primenom dokazanih tretmana za poremećaje iz spektra autizma, Institut za mentalno zdravlje uz podršku Ministarstva zdravlja izdao je ove godine brošuru "Smernice za skrining, dijagnostiku i intervenciju za decu i odrasle sa poremećajima iz spektra autizma", koja je prevashodno namenjena pedijatrima, ali i roditeljima, jer se tu nalaze sve dokazane i proverene informacije vezane za ovaj složeni poremećaj.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading