N-ARK
Foto: Profimedia/Profimedia

Japanski startap „N-ARK“ osmislio je koncept pod nazivom „Dogen siti“, koji predstavlja samoodrživi grad koji pluta u okeanu, a koji nudi unikatno rešenje za izazove prenaseljenih gradova i klimatskih promena.
Grad je dizajniran tako da funkcioniše kao „pametni zdravstveni plutajući grad“ u mirnodopskim uslovima, kao i samostalan grad u slučaju prirodne katastrofe. 

S prečnikom od 1,58 km i opsegom od 4 km, to je više mali grad nego metropola, ali njegova modularna priroda znači da bi mogao prilično brzo da se proširi.

N-ARK

Profimedia

 

U njemu bi moglo stalno da živi oko 10.000 ljudi i mogao bi da primi do 30.000 turista. Zahvaljujući kružnoj formi mogao bi da podnese loše vremeneske uslove, pa čak i cunami.

Kompleks bi bio podeljen u tri zone:

- glavna stambena zona;

- data centar pod morem koji bi se prirodno hladio i u kome bi bila smeštena gradska uprava i medicinski istraživački objekti;

- plutajuća arhitektura unutar zaliva oivičenog prstenastom strukturom.


Plan predviđa mnogo zelenila, a tu su i škole, bolnice, parkovi, sportski tereni, stadioni, hoteli i poslovni prostor.

Glavni fokus stavljen je na medicinsku zaštitu stanovništva kome bi na raspolaganju bile telemedicinske konsultacije, visokotehnološke analize krvi, istraživanje lekova, pa čak i operacije koje izvode roboti.

N-ARK

Profimedia

 

Autori navode da bi bilo potrebno oko 2 miliona litara vode godišnje i da bi se pravilo oko 3.288 tona otpada.

Proizvodilo bi se skoro 7.000 tona hrane i 22.265.000kW električne energije.

Na objavljenim renderima vidi se veliki broj solarnih panela i objekata za pripremu hrane.

Iako N-Ark najavljuje da će plutajući grad biti u fukciji od 2030. godine još se ne zna njegova lokacija kao ni koliko bi izgradnja koštala.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading