Foto AP
Foto: AP/Foto AP

U srednjem veku, mesto buduće palate činilo je deo poseda Eburi. Močvarno tlo je natapala reka Tajbern, koja i danas teče ispod dvorišta i južnog krila palate. Tamo gde je reka bila prelazna, izraslo je selo Ija Kros. Vlasništvo nad lokacijom je mnogo puta menjalo ruke; vlasnici su bili Edvard Ispovednik i njegova supruga kraljica Edit od Veseksa u kasno saksonsko doba, a nakon normanskog osvajanja, Vilijam Osvajač. Vilijam je dao ovo mesto Džefriju de Mandevilu, koji ga je zaveštao monasima Vestminsterske opatije.

Godine 1531, Henri Osmi je stekao bolnicu Svetog Džejmsa, koja je postala palata Svetog Džejmsa, od Iton koledža, a 1536. je preuzeo posed Eberi od Vestminsterske opatije. Ovi transferi su vratili lokaciju Bakingemske palate u kraljevske ruke po prvi put otkako ju je Vilijam Osvajač poklonio skoro 500 godina ranije. Razni vlasnici su ga iznajmljivali od kraljevskih zemljoposednika, a slobodno vlasništvo je bilo predmet žestokih spekulacija tokom 17. veka. Do tada je staro selo Ija Kros odavno propalo, a područje je uglavnom bilo pustoš.

Verovatno je prva kuća podignuta na tom mestu bila kuća ser Vilijema Blejka, oko 1624. godine. Sledeći vlasnik je bio lord Goring, koji je od 1633. proširio Blejkovu kuću, koja je postala poznata kao Goringova kuća, i razvio veći deo današnje bašte, tada poznate kao Goringova velika bašta. On, međutim, nije dobio pravo na vlasništvo, a ovaj kritični propust pomogao je britanskoj kraljevskoj porodici da povrati slobodno vlasništvo pod Džordžom Trećim.

Godine 1698, Džon Šefild je preuzeo zakup. On je kasnije postao prvi vojvoda od Bakingema i Normanbija. Bakingemska kuća je izgrađena za Šefilda 1703. godine po projektu Vilijama Vinda. Izabrani stil je bio veliki centralni blok sa tri sprata sa dva manja bočna krila za poslugu. Na kraju ju je prodao Bakingemov vanbračni sin, ser Čarls Šefild, 1761. Džordžu Trećem za 21.000 funti.

Od kraljičine kuće do palate

Pod novim kraljevskim vlasništvom, zgrada je prvobitno bila zamišljena kao privatno sklonište za suprugu Džordža Trećeg, kraljicu Šarlotu, i prema tome je bila poznata kao Kraljičina kuća. Preuređenje strukture počelo je 1762. godine. Godine 1775. Zakonom parlamenta je regulisana imovina kraljice Šarlote, u zamenu za njena prava na obližnju kuću Somerset, i 14 od njenih 15 dece je rođeno tamo. Deo nameštaja je prenet iz Karlton kuće, a drugi je kupljen u Francuskoj nakon Francuske revolucije iz 1789. Dok je palata Svetog Džejmsa ostala zvanična i ceremonijalna kraljevska rezidencija, naziv Bakingemska palata je korišćen od najmanje 1791. Nakon stupanja na presto 1820. godine, Džordž Četvrti je nastavio renoviranje sa namerom da stvori mali, udoban dom. Međutim, 1826. godine, dok su radovi bili u toku, kralj je odlučio da kuću preuredi u palatu uz pomoć svog arhitekte Džona Neša. Spoljna fasada je dizajnirana imajući u vidu francuski neoklasični uticaj koji je preferirao Džordž Četvrti. Cena renoviranja je dramatično porasla, a do 1829. ekstravagancija Nešovog dizajna je rezultirala njegovim uklanjanjem sa mesta arhitekte.

Danas je Bakingemska palata, osim što u njoj stoluje kralj Čarls Treći, mesto koje godišnje poseti oko 150.000 turista.

 

.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading