VEZA FEBRUARA I LJUBAVNOG ŠAPUTANJA Maca repom, a mačak skokom
Mačje ljubavno šaputanje zaštitni je znak početka godine, što je razlog zbog koga se februar često naziva mesecom mačaka.
Doktor veterinarske medicine Saša Kovačić je tu da opovrgne urbanu legendu da je kraj zime jedino vreme za parenje mačaka, ali i da nam dešifruje njihovo ponašanje baš u ovom periodu.
Prepoznatljivo pevanje
Za početak, treba istaći da su mačke takozvane policiklične životinje, što znači da ih odlikuje kvalitetan potencijal organa za reprodukciju. Veterinar navodi da februar jeste mesec mačaka, ali ne kao isključivo vreme parenja, već kao prvo posle zimske pauze. Prepoznatljivo mačje pevanje može da se čuje uvek tokom godine, osim tokom tri najhladnija zimska meseca, u novembru, decembru i januaru. Ljubavno oglašavanje čovek, međutim, najčešće primećuje u februaru i martu, jer se njegovo uho tokom zimskih meseci naviklo na tišinu i odsustvo mačjih zvukova.
- Karakteristična buka tokom februara posledica je prvog godišnjeg talasa parenja maca - navodi Kovačić.
Ritam teranja
Posle zimske pauze mace se obično pare kako bi svoje mlade donele na svet u proleće, nakon topljenja snega i slabljenja mraza i hladnoće, kad je i hrana dostupnija. Ne treba zaboraviti da ovo pravilo važi za mačke koje žive slobodnim životom, na ulici, u selima ili na drugim otvorenim prostorima. Za razliku do njih, kućne mačke imaju gotovo neprekidan ritam teranja tokom cele godine, pri čemu se, zavisno od faze ciklusa mace, menja samo intenzitet nagona. Najkraće vreme između dva teranja iznosi 21 dan.
Ženka određuje vreme parenja
Postoji više metoda udvaranja kod mačaka, a sastavni deo ljubavne predigre čini poseban način mjaukanja. Ne zaboravimo da mačka ima odlično razvijen sluh i da ovakvi pozivi u svetu ovih životinja daleko odjekuju. Maca ili mačak glasom objavljuju da žele društvo druge jedinke. U mačjem svetu ženka je ta koja određuje vreme parenja, koje će dopustiti tek kad emocionalno i biološki bude spremna.
Borba mužjaka
Kod mužjaka stvari stoje prilično drugačije. Oni su uglavnom uvek spremni na parenje. Nekastrirani mačak svoju teritoriju obeležava izbacivanjem urina, čime objavljuje svoje prisustvo ženkama u okolini. Ukoliko na istoj teritoriji živi više nekastriranih mužjaka, dolazi do borbi za prevlast i ženku. Ta borba zna da bude surova i s teškim posledicama, ali čini iskonski i neumoljivi zakon prirode koji izričito kaže - ženka pripada najsnažnijem i najokretnijem mužjaku.
Nagon za produženje vrste
- Nagon za produženje vrste najsnažniji je nagon kod životinja. Ako vlasnik mačke ne želi mladunce, može to sprečiti pravovremenom sterilizacijom. U suprotnom, mačke je gotovo nemoguće zadržati kad su u potrazi za „srodnom dušom” u vreme parenja. Neretko mace beže iz kuća svojih vlasnika kako bi zadovoljile svoje nagone. To važi za mužjake, ali i za ženke. I to je pravilo prirode koje čovek prosto mora da prihvati - naglašava Kovačić.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)