VAŽNO ZA RODITELJE Zaštitite decu od opasnosti koje vrebaju na internetu
Internet je postao neizostavan izvor obrazovanja, razonode i druženja, a sve češće ga koriste i deca, nesvesna opasnosti koju to nosi sa sobom. Pametni uređaji postali su deo svakodnevnog života čak i dece, tako da ona već vrlo rano počinju da surfuju internetom i tako budu izložena opasnostima. Naravno, najveću odgovornost za to snose roditelji.
Oni su ti koji deci kupuju tablete, laptopove, pametne telefone i izlažu ih lako dostupnim i raznovrsnim sadržajima na internetu. Ako su pažljivo kontrolisani, naravno, svi ti uređaji mogu pozitivno da utiču na intelektualni i društveni razvoj deteta. Međutim, tu je i druga strana medalje, ako je detetu dozvoljeno da bez kontrole pretražuje internet vrlo lako može da ugrozi sopstvenu bezbednost i stekne loše navike. Stoga se nameće pitanje - kako roditelji mogu da se suprotstave izazovima digitalnog sveta koji je neizbežan?
Kada je vreme za tablet i internet
U ovom kontekstu, roditelji su ključni u pružanju podrške i usmeravanju svoje dece ka sigurnom i odgovornom korišćenju digitalnih platformi. Upravo zbog toga, prioritet svakog savremenog roditelja jeste da razume kako uz pomoć kontrole na internetu može da prati način na koji njegovo dete provodi vreme na "mreži", pruži smernice, ali i kontroliše sadržaje koji se detetu plasiraju.
Ključ bezbednosti na internetu je starosna granica. To znači da pre nego što detetu dozvole pristup digitalnom svetu roditelji budu sigurni da je spremno za to. Prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije deca mlađa od 18 meseci ne bi trebalo da koriste pametne uređaje, a psiholozi savetuju da čak i tada krstarenje internetom mora biti kontrolisano.
Kada je dete starije i može da koristi pametni uređaj važno je postavljanje granica. Mališanu bi tablet trebalo da bude mesto za kraći odmor, gledanje crtanog filma ili slično, a ne igračka. Američka pedijatrijska akademija navodi da je za stariju decu preporuka da ispred ekrana ne bi trebalo da provode više od dva sata dnevno, dok deca od 2 do 5 godina ne bi trebalo više od sat vremena u toku dana.
10 zlatnih pravila
Korišćenje tehnologije u detetovom ranom uzrastu može se negativno odraziti kao bumerang. Mnogi roditelji su s pravom oprezni i u nedoumici. Međutim, uz pravilan pristup i upotrebu, tablet ili bilo koji drugi pametni uređaj može biti koristan alat za učenje i zabavu. Ipak, pre nego što roditelj odluči da detetu dozvoli korišćenje ovih uređaja, trebalo bi da obrati pažnju na sledećih 10 pravila:
- potrebno je voditi računa o uzrastu i razvoju deteta;
- obavezna kontrola sadržaja;
- interakcija roditelja i deteta;
- kontrola vremena provedenog uz tablet;
- vođenje računa o sigurnosti na internet;
- balansiranje između obrazovnih i zabavnih sadržaja;
- učenje dece o korišćenju interneta ličnim primerom
- dete ne treba da koristi tablet pre spavanja
- vreme na tabletu mora da bude kvalitetno provedeno
Koraci ka bezbednijem odrastanju na "mreži"
Važno je uspostaviti autoritet i pratiti šta dete radi na tabletu, koje aplikacije koristi, sa kim sve komunicira, i kakve sadržaje pretražuje. Važno je da roditelji, ako primete da tableti i pametni telefoni pored funkcije edukacije kod dece izazivaju nezdravu potrebu da stalno budu na mreži jasno postave pravila kojima će im uskratiti njihovo korišćenje.
Roditeljska kontrola na internetu obuhvata različite mere koje se mogu preduzeti kako bi pristup određenim sadržajima i funkcijama na uređajima bio ograničen. Ovo može uključivati postavljanje vremenskih ograničenja za gledanje crtaća, blokiranje određenih sajtova ili aplikacija, praćenje online aktivnosti deteta.
Prvi korak ka uspostavljanju roditeljske kontrole u online svetu je razumevanje dostupnih opcija na uređaju svog deteta. Većina modernih operativnih sistema na tabletima i pametnim telefonima omogućavaju postavljanje različitih profila i ograničenja pristupa. Na primer, moguće je odrediti vreme korišćenja uređaja, blokirati određene aplikacije ili internet sajtove, čime se prilagođava digitalni sadržaj dostupan detetu prema njegovom uzrastu i zrelosti.
Deca uče na primeru
Korisno je da vreme koje dete provede koristeći tablet bude kvalitetno. Pametne elektronske uređaje nikako ne bi smeli da zamene stvarni svet i roditeljsku pažnju. A pošto su roditelji uzor svom mališanu, stručnjaci savetuju da pođu od sebe i sami provode ograničeno vreme uz pametne uređaje.
Razgovor sa decom o tome posebno je važan jer im omogućava da saznaju šta ih interesuje, šta žele da saznaju i otkriju, da bi im se na osnovu toga prilagodili sadržaj i postavile jasne granice.
Zbog toga što preterano korišćenja pametnih uređaja može loše da utiče na san, preporuka je izbegavati ih nekoliko sati pre spavanja kako bi se omogućilo detetu da se opusti i pripremi za spavanje.
Detetu je važno pružiti ravnotežu između digitalnog sveta i drugih aspekata dečjeg razvoja, napraviti balans kako bi vreme provedeno surfujući po tabletu i zajedno sa roditeljima bilo kvalitetno. Takav pristup dodatno će pojačati vezu na relaciji roditelj-dete i omogućiti mamama i tatama da bolje razumeju svoje mališane i njihov svet.
Kako osigurati bezbednost deteta na internetu
Usled brojnih poslovnih obaveza roditelja, prenaporno im je da kontrolišu ono što deca gledaju. Ipak, jednostavno rešenje postoji. Danas skoro svi provajderi omogućuju korisnicima kontrolu i ograničenje sadržaja neprikladnih za decu. Tako roditelji mogu sami da izaberu sadržaj uz koji će njihovo dete provoditi vreme.
Kako bi se povećao kvalitet vremena koje deca provedu na tabletima gledajući crtaće i učeći važno je da operater ovih telekomunikacionih usluga ima u ponudi upravo opciju kontrole.
Informisanje o roditeljskoj kontroli na internetu često počinje kontaktiranjem mobilnih operatera i internet provajdera. Operateri obično nude alate i opcije za roditeljsku kontrolu sadržaja na svim smart uređajima.
Takav vid kontrole obično podrazumeva podešavanje pin koda na određenim sajtovima, kanalima, a uz pomoć antivirusnih paketa i blokera reklama moguće je ukinuti i reklame koje često nisu primerene dečjem uzrastu.
Obezbeđivanje sigurnog digitalnog okruženja koje je neizbežno veliki je izazov za svakog roditelja, a uz odabir dobrog operatera internet usluga to postaje realnost.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)