SUTRA JE MARKOVDAN Ove stvari su strogo zabranjene ako želite izbeći nesreću
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Pravoslavni vernici sutra obeležavaju Markovdan, dan posvećen Svetom apostolu Marku. Markovdan se tradicionalno slavi 8. maja, a vernici ga poštuju kroz različite običaje.

Marko je bio pratilac i saradnik apostola Petra, koji ga je nazvao svojim duhovnim sinom u svojoj poslanici. Na zahtev vernika da napiše nauku o Gospodu Isusu Hristu, Marko je napisao jevanđelje koje je apostol Petar potvrdio kao istinito. Postavljen je za episkopa i propovednika u Misiru, gde je širio hrišćanstvo, činio čudesa i dobra dela. Nažalost, pogani su ga uhvatili i ubili dok je služio liturgiju u aleksandrijskoj crkvi na Uskrs.

Markovdan se tradicionalno obeležava i slavi u Srbiji. Postojalo je verovanje da će osoba koja se ogreši i ne poštuje apostola Marka biti kažnjena olujama i gromovima koji će uništiti njeno imanje. Zbog toga zemljoradnici ne rade na svojim njivama tog dana.

Iako se ovo verovanje o odmoru prenelo i na druge profesije, postoji uverenje da nije dobro dremati preko dana na Markovdan jer će vas cela godina pratiti pospanost.

Sveti Marko je bio zaštitnik pisaca i napisao je prvo Jevanđelje. Njegova zapovest je bila da se stečeno ne sme prodati po većoj ceni.

Legenda kaže da je kada je Sveti Marko stupio na obalu u Aleksandriji, jedna od njegovih cipela se raspala. Tada je primetio obućara kojem je dao svoju cipelu na popravku. Dok je obućar popravljao cipelu, probio je sebi ruku šilom, uzrokujući bol. Marko je napravio mešavinu prašine sa svojom pljuvačkom i time pomazao ranu, odmah je postala zdrava. Obućar je bio toliko zadivljen ovim čudom da je pozvao Marka u svoj dom. Nakon što je čuo Markovu propoved, Anijan, kako se zvao, se krstio, kao i čitava njegova porodica. Njegova revnost je bila toliko velika da ga je Sveti Marko postavio za episkopa. Tako je ovaj svetac postao drugi episkop u Aleksandrijskoj crkvi.

Jedan od običaja je poseta crkvi, gde vernici prisustvuju liturgiji i mole se za blagoslov i zaštitu. Takođe, ovaj dan se obeležava posebnom molitvom posvećenom Svetom Marku.

U nekim krajevima, vernici obeležavaju Markovdan i kroz narodne običaje. Zemljoradnici obično ne rade na poljima tog dana, verujući da bi to moglo doneti nevreme ili nesreću. Takođe, veruje se da se na Markovdan ne treba kupati u rekama ili jezerima kako ne bi došlo do neke nesreće.

U mnogim porodicama, tradicija je da se pripremi posebna trpeza sa posnom hranom u čast Svetog Marka. Obično se spremaju posne poslastice poput pite sa zeljem, pasulja ili drugih tradicionalnih jela.

Markovdan je prilika da vernici pokažu poštovanje prema ovom svecu i da se okupe u molitvi i zajedništvu sa porodicom i prijateljima.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading