POTREBNE SU NOVE IZJAVE O PRISTANKU Stručnjaci upozoravaju da pacijentima koji imaju ugrađen pejsmejker treba reći o još jednom riziku
Svako ko dobije srčani implantat unapred je potpuno informisan o medicinskim rizicima. Ali postoji nešto o čemu lekari ne govore, a što je moguće da se dogodi.
Svako ko dobije pejsmejker, tj. elektrostimulator srca koji se ugrađuje ispod kože pacijenta kako bi održavao ili povratio normalni srčani ritam, unapred je potpuno informisan o medicinskim rizicima. Ali lekari pacijentima ne govore o mogućnosti cyber napada na pejsmejkere.
Bild piše kako je isključivo diskreciono pravo odgovarajućeg tima za lečenje da objasni pacijentima digitalnu ranjivost srčanih stimulatora. Ne postoje obavezni podaci o tome. Naučnici sa Univerziteta u Tiriru zahtevaju da se pacijentima kaže i o tom riziku.
"Kao standard, pacijenti bi takođe trebalo da budu informisani o rizicima sajber napada", traže istraživači u časopisu PLOS Digital Health.
Njihovo obrazloženje: "Moderni srčani implanti koji bežično prenose informacije poboljšavaju kvalitet života i autonomiju pacijenata, ali takođe mogu predstavljati nove rizike od kibernetičkih napada.
Jer, digitalne mreže mogu biti hakirane. To može dovesti do gubitka osetljivih podataka. Ili još gore: pacijent gubi kontrolu nad implantatom.
Potrebne su nove izjave o pristanku
Samo uključivanjem informacija o kibernetičkim pretnjama u proces informiranog pristanka srčani pacijenti će dobiti autonomiju da donesu najbolju moguću odluku, smatraju istraživači.
Još uvek nije zabeležen ni jedan slučaj da je pacijent s pejsmejkerom postao žrtva sajber napada. "Međutim, verovatnoća takvog napada se povećava jer ovi uređaji imaju poznate kibernetičke ranjivosti", upozoravaju istraživači.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)