naučnici
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

U istraživanju su učestvovali stručnjaci sa Instituta za hemijsku biologiju i fundamentalnu medicinu sibirskog ogranka Ruske akademije nauka i novosibirskog Instituta za organsku hemiju „Vorožcov“.


„Naučnici su razvili jedinjenje koje može da potisne agresivno ponašanje ćelija tumora na mozgu i spreči njihovo prodiranje u zdravo tkivo. Dobijeni podaci mogu se koristiti za pravljenje novih lekova za terapiju multiformnog glioblastoma kod ljudi“, navodi se u saopštenju.


U eksperimentima sa ćelijama, naučnici su otkrili jedinjenje (soloksolon para-metilanilid) koje efikasno blokira efekat proteina koji podstiče tumor.
Osim toga, otkriveno jedinjenje značajno povećava osetljivost ćelija glioblastoma na temozolomid (glavni preparat za lečenje glioblastoma) i potiskuje njihovu sposobnost širenja.


Glioblastom multiforme je najčešći i maligni tumor mozga. Uprkos značajnom napretku u oblasti hirurških, hemoterapijskih i radioterapijskih tretmana, očekivani životni vek pacijenata sa glioblastomom nakon terapije obično nije duži od 15 meseci.
 

(Sputnik)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading