SUTRA JE NAJBAKSUZNIJI DAN U MESECU Ovo su obilaji i verovanja koji se vezuju za petak 13.
Verovanje da je ovo baksuzni dan je relativno novovekovni izum ljudske razbibrige koji datira od početka 20. veka. Ipak, postoje i nekoliko pretpostavke i teorija kako je došlo do toga da se petak 13. smatra najgorim danom.
Počeci verovanja u ovaj datum se vezuju za biografiju italijanskog kompozitora Đoakina Rosinija, koji je umro na petak 13. Podaci pokazuju da sujeverje nije bilo popularizovano dok Den Braun u knjizi “Da Vinčijev kod” nije pisao o templarima koji su pogubljeni na petak 13. u Francuskoj.
Na petak 13. oktobra, 1307. godine, francuski kralj Filip IV naredio je hapšenje Žaka de Molaja, poslednjeg velikog majstora Vitezova templara. Uhapšeno je na hiljade francuskih templara. Većina ih je ubijena, a Molaj je spaljen na lomači 1314. Zbog toga postoji verovanje da je ovaj akt poreklo verovanja u nesreću koju donosi petak 13.
U hrišćanskoj tradiciji se ovaj broj vezuje za 13 gostiju na Tajnoj večeri i to da je Isus razapet na krst u petak, a tu je i sujeverje da je taj 13. gost na večeri izdao Isusa.
U numerologiji se broj 12 smatra kompletnim i reflektuje mesece u godini, broj časova u satu, 12 bogova na Olimpu, 12 Isusovih apostola i 12 zodijačkih znakova, dok se 13 kao sledeći u nizu smatra baksuznim i remeti koncepciju savršenstva broja 12.
Običaji
Mnoga verovanja i običaji su vezani za ovaj dan, ali ono što se prenosi "sa kolena na koleno" jesu određene stvari koje su potpuno zabranjene.
Prolaziti ispod merdevina
Ovo verovanje ima korene u ranom hrišćanstvu. Naslonjene merdevine formiraju trougao sa zidom i tlom, što predstavlja sveto trojstvo, koje ne sme biti narušeno. Ne iskušavajte sreću i zaobiđite ih!
Treba zaobići crne mačke
Praznoverni smatraju da mačka donosi nesreću ako ispred nekoga pređe put sa leve na desnu stranu. Ako vam, ipak, pređe put vratite se tri koraka unazad.
Kako bi izbrisali svaki trag drugih religija hrišćanski sveštenici su navodno svoje podanike ubeđivali das u crne mačke zli demoni.
Razbiti ogledalo
U starom Rimu ljudi su se ogledali u besprekorno mirnoj vodi bazena.
Smatralo se da odraz u stvari predstavlja nečiju dušu, te da je opasno baciti kamen u bazen dok se neko ogledao. Isto praznoverje je kasnije prešlo i na ogledala.
Prema verovanju, onoga ko slomi ogledalo čeka sedam godina nesreće.
Prosuti so
Prosuti, rasipati ili od nekoga pozajmiti so znak je loše sreće i razdora. Ovo sujeverje verovatno datira još iz davnih vremena kada je so predstavljala veoma vrednu robu. Ako je već porospete pokupite je i bacite preko glave.
Neki tvrde da je Juda prosuo so tokom poslednje večere sa Isusom.
Ubiti bubamaru
Ubistvo ovog insekta donosi lošu sreću jer ona prema nekim verovanjima predstavlja Devicu Mariju.
Tuđa kašika
Veruje se I da će maler poterati one koji jedetu tuđom kašikom. Kako bi se u ovom slučaju razbio maler, potrebno je tri puta brzo dunuti u kašiku i tako oterati lošu sreću.
Spoticanje
Ko se na neko mestu spotakne, trebao bi se vratiti i preko tog mesta još jednom pređe da ga u suprotnom ne bi stigla nesreća.
Ustati na levu nogu
Sujeverni kažu da nikada iz kreveta ne treba ustajati na levu nogu, a pogotovo ne na petak 13.
Leva čarapa
Postoji I verovanje da nikada ne treba obuvati, ni skidati prvo levu čarapu
Kada zevate, obavezno stavite ruku
Ovaj običaj su nam u amanet ostavili naši preci, koji su verovali da će zli duhovi ući u nas dok zevamo – pravo kroz usta.
Otvaranje kišobrana
Moguća je uzročno-posledična veza zla (kiša) i zaštite (kišobran). Gde je jedno, tu je i drugo. Otvaranjem kišobrana tamo gde nema zla, zapravo kiše, prizivate neko drugo zlo.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)