Zlostavljana devojčica
Foto: Printscreen/www.youtube.com/ApolloEight Genesis

Provela je detinjstvo u gotovo potpunoj izolaciji, zaključana u maloj sobi i vezana za stolicu, što je šokiralo lekare i istraživače kada je slučaj otkriven.

Dženi je bila žrtva ekstremne zanemarenosti, prisiljena da veći deo svog detinjstva provede u zatvorenom prostoru. Bilo je mnogo slučajeva "divlje dece" koja su odrasla bez kontakta sa spoljnim svetom, ali malo njih je privuklo pažnju javnosti i naučnika kao slučaj Dženi.

Njena priča je testirala teoriju "kritičnog perioda" razvoja – da li dete koje je odraslo u teškoj izolaciji može kasnije razviti jezičke i socijalne veštine?

Dženi je otkrivena u Los Anđelesu 1970. godine kada je njena majka zatražila medicinsku pomoć za nju. Devojčica je izgledala izuzetno pothranjeno i uplašeno, delujući mlađe od svojih 13 godina i težila je samo 26 kilograma.

Kada je prvi put ušla u centar za socijalni rad, delovala je izgubljeno, a njen govor i ponašanje podsećali su na reakcije životinje.

Dženi je većinu dana provodila vezana za stolicu, ograničena na prostor gde je mogla da pomera samo ruke i stopala. Kad bi digla glas, njen otac bi je fizički kažnjavao.

Kontakt sa ljudima bio je ograničen – majka i brat nisu smeli da joj se obraćaju, a jedine reči koje je razumela bile su "stani" i "dosta." Lekari su u početku mislili da je autistična, ali ubrzo su shvatili da je reč o ozbiljnom slučaju zanemarivanja i nasilja.

Dženi je postala poznata kao "divlje dete", iako nije odrasla u divljini već u porodici bez ljubavi i u brutalnim uslovima koje je nametnuo njen otac, Klark Vajli. On je kasnije uhapšen, ali je izvršio samoubistvo pre suđenja, ostavivši poruku sa rečima: "Svet nikad neće razumeti."

Dženi je smeštena u ustanovu gde su stručnjaci pokušali da joj pomognu da razvije osnovne veštine. Iako je pokazivala napredak i ljubav prema muzici, njen oporavak je bio težak i dugotrajan.

Godinama je premeštana iz jedne hraniteljske porodice u drugu, što je dodatno otežalo njen napredak. Nažalost, dugotrajna izolacija i trauma koje je preživela ostavili su trajne posledice na njeno mentalno zdravlje.

Sudbina Dženi Vajli ostaje neizvesna; zna se da je još uvek živa, ali detalji njenog života nakon brojnih premeštanja nisu poznati. Dženi Vajli danas simbolizuje jedno od najtežih pitanja vezanih za dečji razvoj i uticaj zlostavljanja i izolacije.

BONUS VIDEO 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading