Grenlandska ajkula
Foto: Printscreen/Youtube

Biolozi su identifikovali važan razlog za njihovu impresivnu dugovečnost. Ajkule, arktička vrsta koja živi hiljadama stopa pod vodom, ne stare kao druge životinje: njihov metabolizam bi trebalo da se uspori kako stare, što dovodi do promena u ćelijama.

Ali analiza istraživača različito starih grenlandskih ajkula pokazuje da se njihov metabolizam ne smanjuje. Oni su biološki kuriozitet.

"Svaki detalj o ovoj životinji je fascinantan i što više saznajem o njima, to sam više motivisan da nastavim svoj rad", rekao je za "Mashable" Evan Kamplison, biolog koji je doktorirao na Univerzitetu u Mančesteru. 

Kamplison je predstavio ovo novo istraživanje na godišnjoj konferenciji Društva za eksperimentalnu biologiju u julu.

One su takođe jedina vrsta ajkula sposobna da živi na hladnom Arktiku tokom cele godine. I to nije sve.

„One su jedna od najsporije plivajućih riba kada se uzme u obzir veličina, ženke postaju seksualno reproduktivne tek sa oko 150 godina, imaju sićušan mozak, ali naizgled mogu loviti i kretati se na velike udaljenosti, većina jedinki živi veći deo svog života sa parazitima u njihovim očima i njihovo meso je toliko puno toksina kao što su TMAO i urea da su otrovni za jelo za ljude“,ačudi se Kemplison.

(MSN)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading