Krštenje
Foto: Printscreen/Printscreen/Youtube/Телевизија Храм

Danas u Srbiji postoje mnoga imena koja nisu tradicionalno srpska i koja nisu upisana u crkvene knjige. Međutim, malo je poznato da se takva imena često smatraju "nehrišćanskim" i mogu se promeniti prilikom krštenja.

Ako je vaše ime zavedeno u opštini, ali nije u crkvenim knjigama, na krštenju ćete dobiti drugo ime koje se već nalazi u crkvenim knjigama i obično je povezano sa imenom nekog sveca. U tom slučaju, ovo novo ime ima simboličko značenje – predstavlja duhovnu obnovu, odnosno novi početak u Hristu.

S druge strane, ako ste već zavedeni u opštini sa imenom koje je u crkvenim knjigama, nije potrebno da dobijete drugo ime prilikom krštenja. U tom slučaju, smatra se da vaše ime već ima crkveno značenje, piše Telegraf.

Izuzeci od pravila

Međutim, postoje izuzeci. Na primer, ime Tara, koje se nekada smatralo nepravoslavnim, danas je sasvim uobičajeno, a za krštenje se često ne traži drugo ime. Slično je i sa novim, modernim imenima poput Mia, Lara, Selena, Nika, Ela, Vid, Lav i sličnim, koja nisu u crkvenim knjigama, ali su postala popularna.

Iako postoje ovakvi slučajevi, pravila se razlikuju od mesta do mesta. U Srbiji, u nekim krajevima, crkva možda neće striktno insistirati na imenu iz crkvenih knjiga, dok je, na primer, u Rusiji krštenje nemoguće ako ime nije povezano s nekim svecem.

Razlike u pristupu u različitim crkvama

Mnogo toga zavisi od običaja u lokalnoj crkvi i ličnih saveta sveštenika. Na "odraslom krštenju", koje je česta praksa u nekim porodicama, osoba može dobiti novo ime po svetitelju. S druge strane, neko može zadržati svoje građansko ime, čak i ako ono nije prisutno u crkvenom kalendaru.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading