jasmin
Foto: Profimedia/Profimedia

Dok je ruža poznata kao "kraljica cveća", jasmin je bez sumnje njen kralj.

U Indiji, jasmin je simbol boga Višne, dok je u svetu parfumerije neizostavan sastojak vrhunskih parfema. U Kini je popularizovana tradicija pravljenja čaja od njegovih suvih cvetova. Aromaterapeuti smatraju da je ulje jasmina jedno od najvrednijih i najskupljih esencijalnih ulja.

Poznato je da je Nikolo Makijaveli, kada je upitan da li bi voleo da se vrati u svoju voljenu Firencu, odgovorio: „Voleo bih da još jednom pored mene prođe neka od sestara Gucci, jer zbog njihovog mirisa vredi živeti.” Taj miris, zbog kojeg vredi živeti, bio je jasmin.

Ovaj mirisni žbun sa tamno zelenim listovima i blistavo belim cvetovima očarava ljude već hiljadama godina, od dalekog Orijenta do Mediterana. Jasmin potiče iz Kine i Indije, a danas se plantažno uzgaja u Alžiru, Maroku, Egiptu, Turskoj, Italiji i Francuskoj. Upravo na plantažama u Francuskoj, pod kontrolom kompanije Chanel, dobija se najkvalitetnije i najskuplje ulje jasmina.

Cveće se bere samo dva dana u godini, u vrlo specifičnom vremenskom periodu od 4:15 do 7:30 ujutro, kada se veruje da je energetski i mirisni potencijal jasmina najjači. Čitava godišnja berba se tada sakupi, a specijalnom tehnikom nazvanom enflerage, ulje jasmina se ekstrahuje.

Ovaj proces uključuje maženje staklenih ramova masnoćom, koja se zatim posipa svežim cvetovima jasmina. Cvjetovi se menjaju dok se masnoća ne zasiti mirisom, a zatim se posebnim rastvaračem uklanja, čime se dobija čisto esencijalno ulje jasmina. Cena ovog ulja može dostići čak 60.000 dolara po litru, što ga čini statusnim simbolom i sinonimom za luksuz i dekadenciju.

Miris jasmina, koji u Indiji simbolizuje zabranjenu ljubav pod mesečinom, očarao je mnoge. Tako je poslednja egipatska faraonka Kleopatra potapala jedra svojih brodova u ulje jasmina, kako bi vetar nosio zanosni miris dok je plovila Nilom sa Markom Antonijem. Jasmin je iz egipatske oaze Fajum stigao u Evropu, gde su ga preneli Maori.

Iako su sintetički mirisi danas preplavili parfimeriju, aromaterapija je ponovo postala trend. Ova tehnika poboljšanja fizičkog i emotivnog stanja koristi isključivo prirodna esencijalna ulja.

Aromaterapeuti često koriste ulje jasmina za ublažavanje menstrualnih grčeva i olakšavanje porođaja. Nekoliko kapi ovog dragocenog ulja, rastvorenih u 30 ml jojobinog ili bademovog ulja, pravi je tretman za negu suve i osetljive kože, naročito one sklone crvenilu. Jasmin je takođe izvrstan za vraćanje elastičnosti i mekoće koži.

Kada pomešate četiri kapi ulja jasmina sa četiri kapi ulja mandarine i tri kapi sandalovine, a ovu mešavinu dodate u kupku, prema aromaterapeutskim priručnicima, oslobodićete se inhibicija, probudićete maštu i podstaknuti kreativnost.

Jasmin je poznat po tome što otklanja mračna raspoloženja i oslobađa podsvesne želje. Ovaj miris je tečnost optimizma, životne radosti i euforije. Ako jasmin zamiriše iz vaše mirisne lampe, vi i vaši prijatelji ćete se osećati samouvereno i spremni za društvo.

Stručnjaci za aromaterapiju kažu da jasmin može da transformiše siv dan u pravi karneval. Iako se mnogima ove tvrdnje mogu činiti previše optimističnim, svi znamo da nas miris može oraspoložiti i učiniti da se osećamo dobro i samouvereno, baš kao što to radi muzika.

Jedna kap jasmina na potiljku, ispod kose, učiniće vas zvezdom svakog okupljanja. Osećaćete se posebno i jedinstveno, jer ovo ulje miriše drugačije na svakoj koži.

Ova osobina jasmina podstakla je Koko Šanel da od njega napravi ključnu notu svog legendarnog parfema, koji je postao kulturološki fenomen. Ona je verovala da žena treba da miriše na sebe, a ne na cveće.

Beli jasmin simbolizuje odanost, žuti jasmin ljupkost i eleganciju, dok jasmin generalno simbolizuje porodicu. U nekim kulturama veruje se da svaka žena treba da ima kesicu sa osušenim cvetovima jasmina u svom domu, jer suvi jasmin štiti brak. Kada sledeći put poklanjate cveće, imajte to na umu!

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading