KAKO ZAMOTATI SAVRŠENU SARMU? Profesionalni kuvar otkrio trik zlata vredan
Sarmu ne pripremamo samo iz potrebe da se zasitimo, već je to jelo koje nosi sa sobom mirise, uspomene, i toplinu doma. Čini se da zima bez sarme zaista nije potpuna. No, iako svi volimo da uživamo u ovom jelu, malo je onih koji znaju sve tajne kako da se sarma zaista pripremi savršeno.
Za savršenu sarmu, ključ je u svakom detalju - od pripreme kupusa, preko pravljenja fila, pa sve do samog motanja. Mnogi misle da je to jednostavan proces, ali zapravo, iza svake dobro pripremljene sarme stoji pažnja, strpljenje i vežba.
Prvi korak: Kupus i fil
Sve počinje sa kupusom, koji je osnova svakog dobrog jela. Bez obzira da li birate kiseli kupus ili ga sami pripremate, važno je da listovi budu savitljivi i mekani. Pre nego što počnemo da motamo, stabljike na listovima treba pažljivo odstraniti ili zarezati kako bi listovi postali savitljiviji. Kupus ne sme biti previše tvrd, jer će se u suprotnom sarma lako raspasti tokom kuvanja.
Fil je, naravno, ono što daje dušu ovoj jelu. Iako su u osnovi sve sarme slične - pirinač, meso, luk, začini - prava tajna leži u proporcijama i kvalitetu sastojaka. Dodavanje suve slanine, suvih rebara i malo aleve paprike može da napravi razliku. Svi sastojci moraju biti dobro izmešani, ali i prohladjeni pre nego što se stave u kupus. Previše vruć fil može da oteža motanje i stvori nelagodnu teksturu.
Kako pravilno motati sarmu?
Pravilo broj jedan je: ne žurite! Sarmu treba pažljivo motati, s ljubavlju i pažnjom. Prvo stavite fil na list, preklopite krajeve, a zatim čvrsto zavijete u rolnu. Preporučuje se da sarma bude dovoljno čvrsta da se sve smeša rasporedi ravnomerno, ali ne previše stisnuta, jer tada ne može da upije ukuse tokom kuvanja. Iako može delovati jednostavno, motanje sarme je prava umetnost koja dolazi sa iskustvom.
Tajna kuvanja: strpljenje i ljubav
Kad su sarmice dobro umotane, dolazi najlepši deo - kuvanje. Sarma se polako kuva na niskoj temperaturi, i to je vreme kada svi sastojci mogu da se povežu i upiju međusobno. Dodavanje suvog mesa, kao što su rebra ili komadići suve slanine, čini sarmu bogatijom i daje joj poseban ukus. Sarmu treba polako kuvati, što duže to bolje, jer će se tada svi ukusi upiti u kupus i meso, a jelo će biti sočno i mekano.
Zaprška na kraju je još jedan mali trik koji može da podigne ukus na viši nivo. Kada sarma bude gotova, prelijte je zaprškom od brašna, ulja i aleve paprike, koja će joj dati zlatnocrvenu boju i bogatiji ukus.
Zima je sa sarmom najlepša
Sarma je mnogo više od jela - to je tradicija, to je ljubav koja se sprema u kuhinji, to je simbol domaće atmosfere i zajedništva. Nema ničeg lepšeg od toga kada se na stolu nađu tople sarme, koje su se polako kuvajući ispunile prostor mirisima koje svi volimo. Zima bez sarme možda bi bila hladnija, ali ona sa sarmom sigurno je mnogo toplija, slađa i lepša.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)