begonija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Iako begonija važi za veoma osetljivu biljku, trud koji uložiš u njeno gajenje svakako se isplati, jer njena lepota zaslužuje pažnju. Bitno je pronaći joj odgovarajuće mesto kako bi najbolje napredovala.

Prema narodnim verovanjima, begonija pomaže u oporavku od bolesti i doprinosi zdravlju starijih osoba, a smatra se simbolom želje za dugim životom onome ko je dobije kao poklon.

Baštovani ovu biljku često nazivaju bombonicom, malom begonijom ili devojačkim srcem (Begonia semperflorens). Poznata je po svom uspravnom rastu, a dostize visinu do 25 cm. Nema bašte u kojoj nećete naći ove zahvalne cvetnice koje se lako gaje, bilo u saksijama ili na otvorenom.

Begonija, sa velikim jednostavnim ili punim cvetovima u beloj, crvenoj, roze, narandžastoj i žutoj boji, kao i šarenim laticama, svojim izgledom nadmašuje mnoge druge cvetnice.

Prirodno stanište begonija su tropske kišne šume, gde rastu u višim delovima stabala. Zbog toga je jasno da ova biljka zahteva specifične uslove. Većini vrsta odgovara svetlo, ali ne direktno sunčano mesto, jer sunčeve zrake mogu prouzrokovati opekotine na cvetovima i listovima, što se manifestuje kao smeđe fleke.

Dekorativne begonije sa šarenim listovima zahtevaju više svetlosti od većine drugih cvetnih begonija. Ove biljke vole toplije prostore, a tokom zime temperatura u prostoriji treba da bude najmanje 18°C, čak i noću.

Postoji više hiljada vrsta begonija, kao i brojni varijeteti. Na osnovu vrste korena, begonije se dele na rizomske, gomoljaste i one sa vlaknastim korenom. Rizomi su debeli, mesnati izdanci koji skladište hranljive materije i vodu, što biljci pomaže tokom sušnih perioda. Ove begonije karakterišu lepi, puni cvetovi, kao i dekorativni listovi.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading