ISPOVEST SRPKINJE O TAJNAMA BRODSKOG ŽIVOTA "Oženjeni oficiri imaju više ljubavnica na brodu!" (FOTO)
Istorijski gledano, brodovi su oduvek nosili sa sobom misteriju i dogodovštine, a ponekad i strahote koje su ostale skrivene u dubinama mora.
Obratili smo se mladima iz Srbije da podele svoja iskustva za Alo! novine, a jedna devojka iz okoline Beograda odlučila je da ispriča svoje doživljaje.
"U mojoj porodici, putovanja i istraživanje sveta oduvek su bila u samom srcu naših vrednosti. Poznati smo po tom 'nomadskom genu', ljubavi prema novim mestima, kulturama i iskustvima." započela je Maja, pa dodala:
"Iako sam godinama slušala o zanimljivostima brodskog života, nisam ni slutila šta me čeka kada sam donela odluku da uplovim u taj svet."
Pre tačno pet godina, 2019. uz sve neizvesnosti i sa svega 500 evra, krenula je u Holandiju da se ukrca na brod Kolumbus.
Holandija, sa Roterdamom, centar je pomorske industrije u Evropi.
Roterdam je donedavno bio najveća luka na kontinentu, što znači da sve glavne pomorske linije vode odatle.
Prvi korak bio je kurs za pomorce, potrebne vize i, naravno, snalaženje u novoj sredini. U početku joj nije bilo lako, jer se susrela sa potpunom promenom životnog stila.
"Ugovori na brodovima mogu trajati od tri meseca pa sve do zakonski dozvoljenih 11 meseci. U praksi, standardni ugovori traju oko šest meseci, ali to varira u zavisnosti od klase broda, destinacije i posla koji ste izabrali." istakla je i nastavila:
"Provela sam ukupno pet ugovora na različitim brodovima, među kojima je bio i jedan na čarter jahti. Svaki brod je nosio svoju specifičnu dinamiku, ali jedno je bilo zajedničko svim tim iskustvima, stalna posvećenost poslu, bez obzira na sve."
Kako je Marija poručila, veoma je važno imati psihičku stabilnost za takvu okolinu.
"Jedan od veoma bitnih faktora koji treba uzeti u obzir pre nego što se odlučite za ovakav način života je psihička priprema. Brodski život podrazumeva konstantni pritisak, rad 24/7 i to u uslovima zatvorenosti. Na brodu nema stajanja, ni kada je brod u doku, sve mora da funkcioniše, svaki deo opreme i svaka usluga."
"Pauze su u satima, a slobodni dani ne postoje. Čitav tim mora da sarađuje u uslovima koji često mogu biti veoma stresni i naporni. Svaka greška može imati velike posledice, a obaveze ne prestaju ni na trenutak." nadovezala se.
"Iako na brodu radite bez prestanka, život na njemu nikada nije monoton. Svakog dana se budite u drugoj zemlji ili gradu, što je za mnoge nezaboravno iskustvo. Najlepši trenuci bili su provedeni na palubi, uživajući uz zoru ili zalazak sunca, posmatrajući horizont."
"Radite sa preko 50 različitih nacionalnosti, što donosi bogatstvo iskustava i ličnosti."
"Tamo, gde su svi pod stalnim stresom i daleko od kuće, granice između pravog i pogrešnog se ponekad brišu. Ljubavi se nalaze, ali i gube, a ponekad se kriju i najtajniji odnosi."
"Zanimljivo je i paradoksalno kako u brodskom životu možete videti sve, od toga da balkanski pomorci nalaze sreću sa Azijatkinjama, do situacija u kojima oženjeni oficiri imaju više ljubavnica na brodu, pa čak i decu sa njima." ispričala je Marija za Alo i dodala za kraj:
"I svi oni, čini se, žive u paralelnim svetovima, ne znajući ništa jedni o drugima. To su neki od bizarnijih i neobičnih aspekata života na brodu."
Dok za neke ovo postaje način života, za druge može biti veliki izazov, jer se ljubav, poverenje i veza s porodicom stavljaju na crtu svakodnevno.
Sve ovo donosi ne samo promene u fizičkom okruženju, već i duboke unutrašnje promene. Osim što ovakvo okruženje pruža priliku da se vidi svet, ono predstavlja test snage, strpljenja i posvećenosti.
To je način života koji nije za svakog, ali onima koji ga odaberu otvara ne samo nove horizonte, već i neobične priče i iskustva koja ne mogu biti zaboravljena.
Kako je izgledalo Marijino istraživanje, pogledajte u galeriji ispod:
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)