SUROVA ISTINA O ŽIVOTU POSLEDNJE SRPSKE KRALJICE Narod je Dragu Mašin nazivao bludnicom, obeležili je skandali, a evo šta se zaista desilo!
Kao supruga kralja Aleksandra Obrenovića, bila je predmet oprečnih mišljenja – od "okorele bludnice" do žene sa tragičnom sudbinom koja je završila dinastiju Obrenović.
Rođena kao Draga Lunjevica 23. septembra 1866. u Gornjem Milanovcu, poticala je iz ugledne trgovačke porodice blisko povezane sa knezom Milošem Obrenovićem.
Obrazovala se u Beogradu, gde je pohađala Viši ženski zavod, poznatiji kao Cermankin zavod, gde je stekla obrazovanje iz nemačkog, francuskog, prirodnih nauka i istorije srpskog naroda.
Njena prva udaja za rudarskog inženjera Svetozara Mašina, znatno starijeg muškarca, trajala je tri godine. Posle njegove smrti 1886. godine, Draga se suočila s velikim finansijskim poteškoćama i brinula o mlađoj braći i sestrama.
Nakon što je kraljica Natalija pozvala Dragu u Bijaric kao dvorsku damu, sudbina ju je povezala sa kraljem Aleksandrom.
Njihova veza naišla je na oštre osude – zbog razlike u godinama, njenog statusa udovice i lažnih glasina o ljubavnim aferama.
Veridba kralja Aleksandra i Drage izazvala je političku krizu. Vlada je podnela ostavku, a mitropolit je oklevao da da blagoslov. Uprkos svemu, njihova ljubav je opstala, a kralj Aleksandar je 1900. godine zvanično objavio njihovu veridbu.
Kraljevsko venčanje bilo je grandiozno, ali ni to nije osvojilo naklonost naroda.
Kralj Aleksandar je pokušao da kraljici obezbedi što veću popularnost u narodu. Isticanjem njenog srpskog porekla Aleksandar je hteo da ona time dobije što više blagonaklonosti u narodu.
Kralj je isticao da je ženidbom sa Dragom uspostavljena veza između dinastije i naroda.
Dragu je poredio sa knjeginjom Ljubicom i knjeginjom Milicom zbog njihovog srpskog porekla.
Izgradnja njenog kulta počela je menjanjem naziva ustanova, promenom naziva sela i varoši, preuzimanje pokroviteljstava nad društvima, uvođenje novih datuma rođendana i imendana u kalendar državnih praznika, Dragin rođendan se slavio kao državna svečanost.
Viša ženska škola u Beogradu dobila je naziv Više ženske škole kraljice Drage, piše u svom radu istoričarka Nevena Kovačević.
Kraljica Draga je uvažavala sve običaje, svi praznici su svečano proslavljani. Sa Aleksandrom je posećivala manastire u Srbiji, Jovan Jovanović Zmaj je napisao pesmu posvećenu kraljici. Ali ništa od toga nije pomoglo, narod je nije zavoleo.
Lažna trudnoća kraljice dodatno je pogoršala situaciju – narod ju je smatrao manipulatorkom, dok su zaverenici u vojsci koristili ovu priliku da opravdaju svoje planove za prevrat.
U noći između 10. i 11. juna 1903. zaverenici su izvršili atentat na kraljevski par. Draga i Aleksandar su brutalno ubijeni u svom dvoru, čime je ugašena dinastija Obrenović.
Draga Mašin ostaje jedna od najzagonetnijih figura srpske istorije. Istoričarka Nevena Kovačević svojim istraživanjima donosi novo svetlo na ovu intrigantnu ženu, ističući njeno obrazovanje, poreklo i uticaj na političke događaje.
Da li je Draga zaista bila oklevetana, ili su njene ambicije dovele do propasti?
Ova pitanja i dalje intrigiraju istoričare i ljubitelje srpske istorije.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)