"SVEMIRSKI BRODOVI" ČEKAJU SRBIJU U KATARU! "Orlovi" će igrati na osmom svetskom čudu! (FOTO)
Osmo svetsko čudo. Najkraće rečeno, takvi stadioni očekuju fudbalere Srbije i još 30 reprezentacija, kao i njihove navijače, koje će ugostiti Katar na 22. Svetskom prvenstvu.
Bogata zalivska državica je u startu privukla pažnju futurističkim dizajnom desetak stadiona koji su predloženi za domaćine Mondijala 2022. godine. Na kraju je izabrano osam. Građeni su u obliku tradicionalnog arapskog ribarskog čamca, jedrilica kakve se često mogu sresti na Nilu, u Crvenom moru i Indijskom okeanu, zatim šatora koje su koristili Katarani i drugi narodi tog podneblja, pa morskog ježa... Arhitekte su želeli da pruže više od atraktivnog izgleda objekata. Na neke inovacije bili su i prinuđeni zbog specifičnih klimatskih uslova.
Ono što će takođe izdvojiti predstojeće SP od ostalih je detaljan plan kako da se posle Mondijala ukloni 170.000 sedišta i pošalju na 22 lokacije u državama u razvoju. Razlog - prilagođavanje objekata drugim namenama. Zanimljivo je i da će se nakon Svetskog prvenstva kapacitet i površina stadiona znatno smanjiti i to zahvaljujući modularnim elementima konstrukcije.
Gotovo svi objekti u stvari su pravi mali gradovi. U El Vakri, primera radi, uz stadion je niz pratećih sadržaja poput muzeja, marketa i uređenog šetališta. Stadion krasi upečatljiv krov koji po potrebi može da se u potpunosti razvuče i samim tim koristi tokom čitave godine, pa čak i po najvećoj vrućini. Napredni klima-uređaji, ugrađeni po svim delovima stadiona, mogu da rashlade temperaturu na tribinama do 18 stepeni Celzijusa, a na terenu do 20 stepeni.
42,9 milijardi dolara je donirala FIFA za infrastrukturu (stadioni, trening-kampovi, metro, hoteli)
26 hiljada je ukupan broj ljudi koji je direktno uključen u građevinske radove na osam stadiona u Kataru
14,4 miliona dolara su izvođači radova platili hiljadama radnika koji su došli sa svih krajeva sveta
Mečevi od 11 do 20 sati
Vremenska razlika između Srbije i Katara je dva sata. U toj arapskoj zemlji nema letnjeg računanja vremena, pa ukoliko naša država ostane na zimskom vremenu i naredne zime, u grupnoj fazi gledaćemo utakmice koje počinju u 11.00 (lokalno vreme 13 sati), 14.00 (16), 17.00 (19) i 20.00 (22). Mečevi osmine finala i četvrtfinala igraće se od 16 i 20 časova po našem vremenu, polufinala od 20, a početak finala biće u 16.00.
„Lusail“
Grad: Lusail
Kapacitet: 80.000
Status: u izgradnji
Lociran 23 kilometra severno od Dohe. Biće domaćin finalne utakmice. Stadion će biti pravo ostrvo koje pluta na vodi!
„El Bajt“
Grad: El Kor
Kapacitet: 60.000
Status: u izgradnji
Zdanje spolja podseća na šatore koji se koriste u katarskoj pustinji. Na njemu će biti otvaranje Mundijala.
„Kalifa internešenel“
Grad: Doha
Kapacitet: 45.413
Status: otvoren 1976, renoviran 2017.
Lociran je kod Torč tornja, a na njemu su već održana brojna internacionalna fudbalska takmičenja.
„Ras Abu Abud“
Grad: Doha
Kapacitet: 40.000
Status: u izgradnji
Gradi se na obali zaliva - od kontejnera! Posle SP biće potpuno demontiran i namenjen drugim sportskim i šou-biznis projektima.
„El Tumama“
Grad: Doha
Kapacitet: 40.000
Status: u izgradnji
Arhitektonski je prikaz tradicionalne kape koju nose arapski muškarci. Unikatnog dizajna, dobio je nagradu „Architectural Review Future Projects“.
„Edjukejšn siti“
Grad: Doha
Kapacitet: 40.000
Status: završen 2020.
U predgrađu Dohe, između vodećih katarskih univerziteta. Posle SP kapacitet stadiona biće smanjen za polovinu, a 20.000 stolica biće donirano za izgradnju stadiona u zemljama u razvoju.
„Ahmad bin Ali“
Grad: El Rajan
Kapacitet: 40.000
Status: otvoren 2020.
U drugom najvećem katarskom gradu, nalazi se na mestu starog stadiona istog imena, koji je bio dom Sportskog društva „El Rajan“.
„El Džanub“
Grad: El Vakra
Kapacitet: 40.000
Status: otvoren 2019.
Lociran južno od Dohe. Svečano otvoren finalnom utakmicom Emir kupa 2019.
BONUS VIDEO:
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)