HOLIVUD ODIGRAO KLJUČNU ULOGU Ni Bekam ni Ibra, taksista i ljubavnik koji je napravio dete se*s bombi devedesetih spasio je fudbal u SAD (FOTO, VIDEO)
Ališa Milano, Endrju Šu, Marsija Kros, Heder Loklir, Žozi Biset, Kortni Torn Smit, Grent Šo, Dag Savant, Keli Raterfod, Dafni Zuniga, Liza Rina... su nas od 1992. do 1999. držali zakovane za male ekrane.
Holivudska serija Melrouz plejs je rušila rekorde.
Nešto je rušila, ali nešto je i izgradila, tačnije sačuvala - soker.
Amerikanci tako zovu fudbal, a ovom rečju zovu svoj, američki fudbal, po naški NFL.
Upravo je NFL najpraćeniji u SAD, sledi NFL koledž liga, a onda, ma kako to nama neko predstavljao drugačije, sa 5-10% gledanosti, MLB, NBA, NHL...
MLS iliti fudbalska liga je za Amerikance bila nešto strano. Gledao se evropski fudbal, onako, ali domaći...
Do dolaska Bekama i Ibrahimovića u LA Galaksi i početka ekspanzije trebalo je sve da se ne uruši, a za to se pobrinuo glumac iz serije Melrouz plejs Endrju Šu.
Fudbal se u Americi ozbiljnije počeo igrati tek sredinom sedamdesetih godina 20. veka. Čak ni legendarni Pele za vreme boravka u Njujork Kosmosu (1975-1977) nije uspeo da probudi ljubav Amerikanaca ka fudbalu.
Kad su se SAD kandidovale za domaćinstvo Mondijala 1994. godine jedan od uslova bio je da se pokrene profesionalna liga.
Tako je 1993. godine osnovan Major League Soccer, zaživeo je tek 1996.
U početku je MLS priča stvorila kakav-takav interes među Amerikancima, ali je posle prve sezone gledanost drastično opala.
Problem je bio i što su se utakmice igrale uglavnom na stadionima koje su koristile NFL ekipe, bili su preskupi i uglavnom poluprazni ili prazni.
Uz to su Amerikanci menjali igru po svom ukusu, uvedeni su penali nakon nerešenog rezultata, a i oni su se pucali na američki način, slično kao u hokeju na ledu, igrač bi se zaleteo ka golmanu s 35 metara i imao pet sekundi da šutira. Uz to vreme se odbrojavalo od 45 minuta do 00:00 i zaustavljalo se kod prekida.
Liga je donosila samo finansijske gubitke i trebalo joj je nešto što bi je vratilo u život i što bi zainteresovalo javnost za njezin proizvod.
Identična situacija u Los Anđelesu, gde domaći Galaksi nije budio previše interesa osim u latinoameričkoj populaciji. Fudbalski klub nije imao previše šanse nekoliko kilometara od Holivuda i svega što je on značio za Grad anđela.
Ali, upravo je Holivud spasio Galaksi i fudbal u Americi.
- LA je specifičan jer je to LA. U celoj ligi ne postoji nijedno slično tržište. Holivud je iza ugla. Kako se s njim takmičiti? U začecima lige, dok je MLS bio mali, pre ere Dejvida Bekama, odgovor je bio Endrju Šu. On je bio taj - navodi bivši defanziivac kluba Robin Frajzer.
Zvezda serije Melrouz plejs u kojoj se sve vrti oko ultrazgodnih, ambicioznih i dobrostojećih ljudi u tridesetim godinama koji su sreću i ljubav tražili u jednom stambenom kompleksu u zapadnom delu Holivuda.
Radnja se svodila na romanse i svađe između likova i tako u krug. Iako je kritičari nisu previše cenili, u prve dve sezone nijednu epizodu nije gledalo manje od 13 miliona Amerikanaca
Za toliku gledanost sigurno je zaslužna i Heder Loklir, jedna od se*s-bombi devedesetih godina.
- Bilo je puno se*sa, svako je bio u krevetu sa svakim. Serija je mladim muškarcima iz Los Anđelesa dala ideju da bi se mogli se*sati sa svakom zgodnijom komšinicom. Naravno da tako nije bilo u praksi - rekao je Džon Garvi, član Galaksija iz tog vremena.
Bili Kembel, lik iz serije koga je igrao Šu, junak naše priče, ambiciozni pisac i taksista, u prvoj sezoni napravio je dete Amandi Vudvord (Heder Loklir), pa se zaljubio u Alison Parker.
Endrju nije želeo da bude glumac. Odrastao je u Nju Džersiju, u maloj zajednici zaluđenoj fudbalo, igrao ga je uglavnom rekreativno. U glumu se bacio nakon što je njegova sestra Elizabet stekla slavu glumeći u nekoliko filmova.
On se početkom devedesetih preselio u LA kako bi bio bliže studijima. Lepuškasti Šu ubrzo je dobio ulogu u Melrouz plejsu. Do 1994. godine postao je megazvezda i završio je na naslovnici "Entertainment Weeklyja" s ostalim muškim likovima iz megapopularne serije.
Vođstvo lige je jako dobro znalo da bi 29-godišnji Šu jako dobro došao njihovom novom takmičenju.
Nije njegovo ime palo s neba. Kao lice iz popularne serije, Šu je bio jedan od ambasadora Mondijala u Americi i tom prilikom je upoznao i sprijateljio se s tadašnjim predsednikom saveza Alanom Rotenbergom i dugogodišnjim šefom MLS-a Markom Abbtom.
Kad je liga objavila da će se u njoj takmičiti i LA Galaksi i da će Šu biti jedan od ambasadora, on je pitao može li i da igra u ekipi, a ne samo da bude lice na plakatima.
- Nismo mi bili idioti, znali smo koliko je on popularan. Mislim da u to vreme šefovi lige nisu znali hoće li ni koliko će liga preživeti. Svaki publicitet je bio dobrodošao, a ako bi Šuov imidž ligu jedan dan dovukao u šou Džeja Lenoa i tako doveo kojeg sponzora - zašto da ne - rekao je Dan Kalihman, tadašnji defanzivac Galaksija.
Vlasnika tima Marka Rapaporta oduševila je ideja da bi zvezda Melrouz plejsa mogla da igra u njegovoj ekipi, znao je šta to sve donosi. Upravo iz tog razloga rigidni nemački trener Lotar Osiander nije želeo Šua, ali gazda je prelomio i taksista i ljubavnik iz serije došao je u Galaksi.
Ono što je malo ko znao je da je Šu posle diplomiranja 1989. bio u Zimbabveu, predavao je matematiku u osnovnoj školi, a u slobodno vreme je igrao fudbal. Bio je jedini belac u Bulavajo Hajlendersima.
Afrikanci su ga obožavali i on im je svojim igrama pomogao da osvoje prvenstvo. Kad mu je Galaksi saopštio da može da dođe na pripreme i pokušati da se izbori za mesto u rosteru, Šu se ozbiljno primio posla. Trenirao je čak i u pauzama između snimanja na setu, a kad su se pripreme približile, trenirao je kao manijak.
- Pobedio je u apsolutno svakom takmičenju izdržljivosti. Ostali mu nisu bili ni blizu. Bio je bolji i od igrača iz reprezentacije i time je dobio jako puno poštovanja od ostalih igrača. Bilo je jasno da nije došao samo radi šoua, došao je da igra - rekao je Mark Semioli, Šuov cimer na pripremama te sezone.
Dobio je ugovor prema kojem je bio igrač i ambasador tima i MLS-a.
Šu nikome iz produkcije serije nije rekao da će igrati fudbal, a oni su za to saznali tek iz novina.
- Faksirao sam mu ugovor na potpis, a on mi ga je poštom vratio tri dana kasnije. Otvorio sam omot i nije mi bilo jasno šta čitam. "Bill: Šta radiš večeras? Alison: Nisam sigurna." Zašto ja u rukama imam scenario Melrouz plejsa? Okrenuo sam papir na drugu stranu i video isprintani ugovor. Endrjuu je očito nestalo papira, pa je skriptu stavio u faks - prisetio se izvršni direktor lige Tod Darbin.
MLS-ova kocka sa Šuom isplatila se odmah. Nakon što je 6. aprila 1996. godine bacio novčić na prvoj utakmici u istoriji MLS-a, mediji su eksplodirali.
"New York Daily News" objavio je priču o "prezgodnom tipu koji je zaljubljen u fudbal". "Sports Illustrated" takođe je objavio veliku priču o Šuu i njegovom značaju za svakog fudbalera u SAD, a on je ubrzo poveo četvoricu saigrača kod Džeja Lenoa (Kalihman, Frejzer, Onalfo, Vilson).
Galaksi je prvu utakmicu igrao 13. aprila na "Rouz bolu" u Pasadeni. Na tribinama oko 70.000 navijača. Većina je želela da vidi zna li Šu doista da igra ili je sve bila medijska zvrčka.
Pri vođstvu Galaksija u 65. minutu Šu je ušao u igru i u prvom kontaktu s loptom umalo postigao gol. Protutnjao je pokraj čuvara i dobro šutirao, ali je reprezentativni golman SAD Toni Meola skrenuo loptu u korner. Galaksi je pobedio 2:1.
U fiktivnom svetu, serije, Biliju nisu cvetale ruže, ali u stvarnom svetu, fudbala, i dalje je bio megapopularan.
Jednom je sa saigračima otišao na golf u Pasadenu, pa je morao da beži pred hordom obožavatelja.
Na ručak sa saigračima išao je sa sunčanim naočalama i kapom Jenkisa, a njegovi nepoznati saborci sa terena nisu imali nikakvih problema s navijačima.
- Taj tip uopšte nije imao veliki ego, a bio je zaista užasno popularan. Strašno se trudio na treninzima - rekao je Frejzer.
- Nikad nisam gledao tu njegovu seriju, ali voleo sam Šua. Bio je dobar i zanimljiv čovek, nije želeo da se razlikuje od saigrača. Tu i tamo ne bi došao na trening, ali je imao dobar razlog. Rekao bi mi da ima snimanje na plaži, a ja bih ga pitao zašto mene nikad ne povede - prisetio se tadašnji trener Lotar Osiander.
Nemca nije vodio, ali jeste saigrače na set serije kako bi upoznali sve lepotice. Frejzer je te sezone izabran u najboljih 11 MLS lige, ali je rekao da mu je najveći uspeh godine što je upoznao Heder Loklir.
- Nije bilo boljeg uleta devojkama nego im ponuditi vožnju do Santa Klarite i gledanje snimanja Melrouz plejsa, a to nam je Šu omogućio. Na njegov sam račun otišao na više "sudara" - rekao je saigrač Džon Garvi.
Na terenu je Šu bio solidan, a van njega najveća zvezda lige, veća i od Karlosa Valderame, Tonija Meole i Aleksija Lalasa, momaka koje je Bora Milutinović poveo u bitku na Mondijalu 1994. i sa njima prošao grupu.
Šu je na drugom meču za Galaksi asistirao za pobednički gol protiv San Hozea iako mu ta asistencija nikad nije upisana. Jedinu službenu imao je protiv Njujork Metrostarsa sa golom je spojio Antu Razova za 3:0.
Poslednju utakmicu u kratkoj, ali ludoj karijeri, odigrao je protiv Tampa Beja. Posle toga je na treningu dislocirao rame, a onda je počelo intenzivno snimanje Melrouz plejsa i...
Galaksi je bez njega stigao do finala i izgubio od Di Si Junajteda. Šu je karijeru završio sa pet mečeva i jednom asistencijom.
Iako je odigrao samo pet utakmica, jako dobro pamti sve iz svoje kratke sportske karijere.
- Sećam se svoje prve utakmice, kad sam ušao u igru. Kakva je to šansa bila… Primio sam loptu nakon odbitka i pucao, ali mi je Meola odbranio. Zamislite da sam zabio gol u prvom nastupu - prisetio se Šu za službenu stranicu MLS-a.
- Mislim da je Endrju bio užasno važan za sve nas. Za Galaksi, MLS... On nas je doveo u poziciju na kojoj inače ne bismo bili. Uz izuzetak Bekama, mislim da je on bio najzaslužniji za popularnost fudbala u Holivudu - navodi saigrač Frejzer.
- Uvek sam se pitao jesu li saigrači bili ljubomorni. Nekad sam mislio da igram samo zato što sam morao sa igram zbog svoje slave, ali sam želeo da znam jesam li dovoljno dobar da igram. Nikad nisam to saznao, ali sam se trudio i uživao sam - rekao je Šu. - Ujutro sam na setu s Heder Loklir, popodne treniram fudbal, a vikendom igram na "Rouz bolu" pred 60.000 ljudi. Ne znam kako sam do toga došao, ali cela priča izgledala je kao fantazija.
Fudbal je jedini sport u SAD koji u poslednjih pet godina neprestano beleži porast gledanosti.
MLS je treća najgledanija liga u Americi, s prosekom od 20.000 navijača po utakmici (podaci pre pandemije korone).
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)