NAVIJANJE KAO NAČIN ŽIVOTA Pogledajte koji derbi u Engleskoj je "prijateljski", a koji je "najžešći"
Navijači u Engleskoj su poznati po svojoj strasti, predanosti i energiji koju unose na fudbalske stadione. Fudbal je duboko ukorenjen u kulturi Engleske, a navijačke tribine predstavljaju srce i dušu ovog sporta u zemlji.
Huliganizam je praktično izmišljen u Engleskoj. Ceo svet zna šta se dogodilo na Hejselu, ali i šta se dešava kada gostuju engleski klubovi širom Evrope.
Tragedija na briselskom stadionu "Hejsel" 1985. godine, kada je 39 Juventusovih navijača poginulo bežeći sa tribina pred naletom navijača Liverpula, predstavljao je "dan D" u borbi protiv huligana.
Britanska vlada na čelu sa Margaret Tačer odlučila je da se pozabavi ovim problemom.
Povećan je video nadzor na stadionima, pojedini osuđivani huligani dobili su doživotnu zabranu ulaska na stadion, a oni za koje se utvrdilo da su učestvovali u incidentima, dobili su velike zatvorske kazne.
Posle Hejsela, UEFA je zabranila engleskim klubovima u međunarodnim takmičenjima i nije ih bilo šest godina.
Za vreme trajanja kazne, Englezi su počeli da menjaju sopstvene zakone.
Godine 1986. , 1989. i 1991. sankcionisano je bacanje predmeta na teren i na tribine, učestvovanje u nemirima, utrčavanje na teren i rasističko navijanje.
Uporedo sa zakonima, počeo je i rad sa navijačkim grupama. Specijalno obučeni policijski službenici su se infitrirali u navijačke grupe skupljajući dokaze za sudske procese.
Radilo se i na poboljšanju bezbednosti navijača na stadionu, pa su svi premijerligaški klubovi ukinuli opciju stajanja tako što su postavili stolice na tribine.
Navijačke grupe Britanci nazivaju "firmama" što govori o njihovoj efikasnosti, brojnosti i značaju.
U okviru "firmi" postoji određena hirearhija, a obično imaju jednog ili nekoliko vođa koji upravljaju grupom.
Tokom sedamdesetih godina, navijači nisu puno obraćali pažnju na imidž, išli su na utakmice ogrnuti šalovima i dresovima svog kluba, pa su tako bili lako prepoznatljivi.
Početkom osamdesetih godina, među navijačima je zaživeo "kežual" stil.
Oni počinju da nose markiranu garderobu kako bi bili manje uočljivi organima reda.
Neke od ovih robnih marki postale su znak prepoznatljivosti među navijačima, pa ne čudi što je u pojedinim pabovima u Britaniji zabranjen ulaz osobama u Stone Island jaknama tokom vikenda, kada se održavaju fudbalski mečevi.
Jedan od derbija koji nosi epitet "najžešćeg" rivalstva je utakmica između Liverpula i Mančester junajteda.
Sukobi između ovih navijačkih grupa, dešavaju se ne samo na tribinama stadiona već i ulicama, pabovima, stanicama metroa.
Navijači Čelsija su takođe bili među vodećima u "svetu huligana".
Najpre su se zvali "Šed bojsi" da bi kasnije promenili naziv u "Hed hanterse".
Takođe, jedno od najpoznatijih rivalstava je između klubova Vest Hema I Milvola, što možemo videti u filmu "Green street hooligans".
Ova dva tima takođe imaju i druge velike rivale. U Milvolu se ne podnose sa fanovima Lidsa, Kardifa i Čelsija, dok su kod "čekićara" nepoželjni Čelsi i Totenhem.
Mersisajd derbi je rivalstvo između fudbalskih klubova Liverpula i Evertona.
Dobio je naziv po reci Mersi, a stadion Liverpula "Enfild" i stadion Evertona "Gudison" udaljeni su samo par stotina metara i nalaze se u Stenli parku.
Englezi ovaj derbi nazivaju "prijateljski derbi", a na tribinama navijači "plavih" i "crvenih" sede zajedno - priznaćete, neobičan prizor.
Navijači u Engleskoj žive za fudbal. Pre svake utakmice pabovi su puni, ulice takođe, ali su se incidenti na samom stadionu do te mere smanjili da ih gotovo ni nema.
Ostao je huk sa tribina i glasno navijanje koje nikoga nije ostavilo ravnodušnim.
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)