Austrijancima smeta Gavrilo Princip!

V. Zogović | sport 2017-10-07 16:01:57 2017-10-07 16:01:57

„Imaju pravo da budu uvređeni zbog Principa. Ima drugih načina da se tera inat rivalu”, kaže za „Alo!” Čedomir Antić

Lisi Niesner

Austrijanci su u petak uveče savladali Srbiju sa 3:2, ali su nakon meča bili uvređeni! Na tribinama stadiona „Ernst Hapel“ bilo je više gostujućih nego navijača domaćina, međutim, ni to nije pomoglo „orlovima“ da kolo pre kraja kvalifikacija overe vizu za Rusiju.

Navijači se vode ličnim stavovima

Antić dodaje da odnosi među navijačima nemaju veze sa odnosima između naroda.

- Navijači ne zastupaju Srbiju, oni su samo jedan deo srpskog naroda. Naše pristalice su slične onima u Engleskoj i Turskoj, više nego prosečnom Austrijancu. Ti odnosi među fanovima nisu odnosi između dva naroda. Da se razumemo, organizovani navijači su vođeni ličnim stavovima, a ne države ili kluba - kaže on.

Ipak, dan posle utakmice, austrijski mediji su na novinskim stupcima više pažnje posvetili pristalicama Srbije nego pobedi njihove selekcije, a razlog je, kako su napisali, „provokacija” u vidu transparenta sa likom Gavrila Principa, koji je uoči početka Prvog svetskog rata ubio Franca Ferdinanda, austrougarskog prestolonaslednika.
Po mišljenju Čedomira Antića, poznatog srpskog istoričara, koji je između ostalog autor dela posvećenih atentatu u Sarajevu i Prvom svetskom ratu, smatra da Austrijanci imaju pravo da budu uvređeni.

- To jeste provokacija. Naši navijači nisu otišli tamo da ratuju, nego da gledaju fudbal. To je bilo nepotrebno. Koliko znam, Austrija ne sledi tradiciju Austrougarske i trebalo im je mnogo vremena da postanu demokratska republika, ali treba reći da im je Gavrilo Princip na izvesni način tome doprineo. Moje mišljenje je da građani te zemlje imaju pravo da budu uvređeni jer ima mnogo drugih načina da se navija i tera inat protivničkim pristalicama - ističe Antić u razgovoru za „Alo!”.

Podsetimo, Gavrilo Princip je na Vidovdan 1914. godine u Sarajevu ubio austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda. Vek kasnije, mišljenja povodom tog slučaja među Austrijancima su i dalje podeljena.

- U Austriji vlada podeljeno mišljenje po tom pitanju. Sa jedne strane austrijska istoriografija je poslednjih godina detaljno, precizno i pošteno pisala o atentanu i zločinima koji su počinjeni tokom Prvog svetskog rata. S druge strane, njihova elita je sebe predstavljala kao žrtvu koja je gurnuta u rat. To se sve odrazilo tokom krize u Jugoslaviji, kada su zauzeli negativan stav prema Srbiji - zaključio je srpski istoričar Čedomir Antić.

Expand player
Pogledajte više