Evo vam titula ako su vam uzori Hrvati
Na osnovu saznanja „Alo!“, FK Crvena zvezda namerava da zvanično podnese inicijativu FSS-u da joj se sedam decenija kasnije prizna titula iz sezone 1945/1946. osvojena na republičkom nivou u tadašnjoj Narodnoj Republici Jugoslaviji.
Iznenadni zahtev dobio bi podršku čak i iz redova najljućeg rivala - Partizana, koji se zvanično vodi kao prvi osvajač državnog šampionata Jugoslavije iz sezone 1946/1947.
Istina, Milorad Vučelić, predsednik kluba iz Humske, pored blagoslova daje još neke zanimljive opaske, koje će sigurno izazvati burne reakcije.
Partizan dekretom ubačen u ligu Jugoslavije
- U fudbalskim almanasima Partizan se vodi kao prvi osvajač prvenstva Jugoslavije. Bilo je to u sezoni 1946/1947. Pomenutom titulom republičkog prvaka u sezoni 1945/1946. Zvezda se kvalifikovala u Saveznu ligu, koja je startovala godinu dana kasnije. FK Partizan u to vreme nije bio u konkurenciji, s obzirom na to da je osnovan 4. oktobra 1945. godine. Mesto u Saveznoj ligi dobio je dekretom vrha tadašnje vlasti.
- Ako Zvezda hoće zvanično da izađe sa takvim predlogom i njeni čelnici misle da je to ispravno, imaće moju podršku! Partizan se neće protiviti tome da se Zvezdi pripiše titula iz 1946. godine, ali ja nikada ne bih tako nešto uradio. Bilo bi mi ružno - započinje priču za naš list Milorad Vučelić.
Prvi čovek crno-belih dalje obrazlaže:
- Nije mi baš najjasnije kako neko misli da iz vremena NR Jugoslavije pripiše sebi titulu prvaka Srbije, koja je tada ostvarena u republičkoj ligi. Srbija, jednostavno, tada nije bila samostalna država, baš kao ni Hrvatska. Čuo sam da su Hrvati pre nekoliko godina tu republičku titulu pripisali Hajduku. Ako su Zvezdi uzor ili primer Hrvati, neka im onda ta titula. Samo meni takav stav ne liči na stav „delija“ - dodao je Vučelić.
Predsednik Partizana se potom osvrnuo i na naše komšije.
- To što je Hajduk republičku titulu pripisao sebi uz dozvolu tamošnjeg Saveza, to govori o njihovoj večitoj inferiornosti u odnosu na Srbe. Tada nije postojala država Hrvatska, a ni savezna liga. Al’ hajde, da razumem druge nacije koje nemaju državu, pa da sad izmišljaju svoju istoriju, ali mi nije baš najjasnije što bi Srbi tako nešto radili. Očigledno su Hrvati primer zavodljivosti - naglašava Milorad Vučelić.
Miomir Petrović jedini živi svedok Zvezdine titule
Miomir Petrović, golman pomenute Zvezdine generacije iz 1946. godine, jedini je živi svedok iz tog doba. Penzionerske dane danas živi u Beogradu i ima 90 godina. Petrović je dan ranije za „Alo!” izjavio da očekuje da „istorijska nepravda mora da bude ispravljena” i da „očekuje da će čelnici Zvezde pokrenuti ovu inicijativu”. Za Crvenu zvezdu su te sezone igrali: Ljubomir Lovrić, Mladen Kašanin, Branko Stanković, Miomir Petrović, Predrag Đajić, Milenko Drakulić, Milan Krstić, Rajko Mitić, Kosta Tomašević, Jovan Jezerkić, Aleksandar Atanacković, Miodrag Savić, Đura Horvatinović, Milovan Ćirić, Ljubiša Spajić, Vladimir Pečenčić i Miodrag Petrović Mališa. Trener je bio Svetislav Glišović.
Kako je Zvezda postala prvak...
Prvenstvo Narodne Republike Srbije o kojem će se još pričati počelo je 30. septembra 1945. godine, a završeno je 30. juna 1946. godine i bilo je kvalifikaciono za prvi Šampionat Jugoslavije. Posle nekoliko etapa i takmičenja po okruzima i gradovima Crvena zvezda je završila na prvom mestu i tako je postala prvak Srbije. Uz crveno-bele, u elitu su se kvalifikovali još Metalac (Beograd), Borac (Čačak), Železničar (Niš), Jedinstvo (Smederevo) i Radnički (Kragujevac).
Zvezdine titule
PRVAK FNRJ, SFRJ, SRJ: 22
PRVAK SCG: 2
PRVAK SRBIJE: 3
Partizanove titule
PRVAK FNRJ, SFRJ, SRJ: 18
PRVAK SCG: 1
PRVAK SRBIJE: 7
Prvih 10 šampiona Jugoslavije:
1946/1947. Partizan
1947/1948. Dinamo
1948/1949. Partizan
1949/1950. Hajduk
1950/1951. Crvena zvezda
1951/1952. Hajduk
1952/1953. Crvena zvezda
1953/1954. Dinamo
1954/1955. Hajduk
1955/1956. Crvena zvezda