Fudbalske zvezde od Nove godine beže u Evropu!
alo.rs
fudbal u Kini
fudbal u Kini, Foto: EPA/ JEON HEON-KYUN

Kinezi od 1. januara uvode "salary cap" za strane fudbalere, što znači da više neće biti velikih i bogatih ugovora kojima su tamošnji klubovi mamili zvezde iz evropskog fudbala. Kineski klubovi od Nove godine ne smeju stranim fudbalerima da daju veću plaću od tri miliona evra po sezoni, što je čak osam puta manje od onoga što neki igrači primaju u Kini. Domaći igrači neće moći da zarađuju više od 600.000 evra.

Kina na ovaj način želi da podstakne razvoj svojih fudbalera ne bi li do 2030. godine, kad planira da organizuje Svetsko prvenstvo, imala konkurentnu reprezentaciju. Do sad se u Kini sve vrtelo oko debelo preplaćenih igrača iz Evrope, koji su se često ponašali kao razmažene zvezde.

"Naša liga troši deset puta više od korejske i triput više od japanske lige, a pogledajte koliko su te reprezentacije ispred nas", rekao je predsednik kineskog saveza Čen Ksujian.

Ovakva odluka će najviše pogoditi najplaćenije igrače, poput Oskara, koji zarađuje 24 miliona evra po sezoni u Šangaju. Brazilac je u Kinu stigao 2017. godine iz Čelsija za 65 miliona evra, a važeći ugovor ima do 2024. godine.

U takvim slučajevima klubovi imaju dopuštenje da sa igračem dogovore drastično smanjenje plate kroz tri sezone, a novi ugovori koji se potpisuju od 1. januara ne smeju da prelaze spomenuti iznos. Oni klubovi koji se ne pridržavaju pravila mogli bi da budu kažnjeni oduzimanjem do 24 boda. "Salary cap" uvodi se sve do treće kineske lige.

Brojne strane zvezde najavile su da neće produživati ugovore i da ne nameravaju da ostanu u Kini jer takvu platu mogu da zarade u svakom malo boljem klubu u Evopi. Brazilac Halk, koji je u Šangaj stigao 2016. godine, već je najavio da neće potpisati novi ugovor nakon što mu postojeći istekne.

Za velike plate u Kini, između ostalih, igraju i Paulinjo, Maruan Felaini i Marko Arnautović koji nakon novih pravila nameravaju da se vrate u Evropu i njihovi agenti im već traže nove klubove.

Željena destinacija je Premijer liga, ali engleski klubovi u vreme krize ne nameravaju da nude ugovore igračima u tridesetim, koji godinama ne igraju na najvišem nivou.

PROČITAJTE JOŠ:

Tagovi