Ronaldo
EPA Alessandro Di Marco
Ronaldo

EPA Alessandro Di Marco

Ronaldo, Foto: EPA Alessandro Di Marco

Spremite se, polećemo! Fudbal se menja brže nego ikada.

Neki su jedva uspeli da svare (ili nisu?) uvođenje VAR tehnologije, a tek ćemo videti nove promene! Naime, fudbalski savez Holandije dobio je dozvolu Svetske kuće fudbala (FIFA) da sledećih godina u takmičenjima koristi nova pravila.

U pitanju je svojevrsni eksperiment koji treba da doprinese ubrzavanju igre, a koja će vremenom biti sprovedena na čitavoj planeti. Ovo je zaključak dvodnevnog sastanka u Holandiji na kojem je pored domaćina i predstavnika FIFA bili i članovi američkog, nemačkog, engleskog i belgijskog fudbalskog saveza.

Sledeća pravila će biti testirana u Holandiji:

- Izvođenje auta nogom;

- Dodavanje samom sebi iz slobodnog udarca;

- Isključenja igrača na nekoliko minuta;

- Neograničen broj izmena;

- Računanje čiste igre.

Isključenja igrača na nekoliko minuta neodoljivo podseća na pravila koja se koriste prilikom igranja uličnog fudbala, a na betonu se i ne postavlja pitanja broja izmena. Doduše nisu tačno precizirana pravila, ali će biti zanimljivo videti ih u praksi.

Plan je da ove promene najpre osete oni koji sazrevaju. Mlađe kategorije će prve krenute sa eksperimentisanjem, a onda će pravila biti implementirana na amaterski fudbal. Nakon nekog vremena i sudijske prakse uslediće njihovo sprovođenje u Erdevizu, prvoj ligi ove zemlje.