Garet Bejl
EPA/Rodrigo Jimenez
Fudbaleri i stručni štab Al Ahlija

Twitter

Fudbaleri i stručni štab Al Ahlija, Ivanom Vučetić drugi zdesna, Foto: Twitter

Nema veće obaveze, ali i izazova, za trenera od preuzimanja ekipe dok je šampionat u jeku. Upravo se to dogodilo sprskoj trenerskoj koloniji s Vladanom Milojevićem na čelu u Al Ahliju iz Džede.

Doduše, iako uveliko rade nisu zasukali rukave. Temperature su takve da doskorašnji šef struke Crvene zvezde, zajedno sa Darkom Tešovićem, Milanom Kosanovićem, Dušanom Gašićem, Nemanjom Milinčićem i kondicionim trenerom Ivanom Vučetićem, posao obavlja u majici kratkih rukava. Sve se radi u hodu, a led su probili startnim trijumfom nad Al Fejhom sa 1:0.

- Uvek je lepo kada se pobeđuje, naročito zbog psihološkog pritiska i vraćanja samopouzdanja. Pre našeg dolaska Al Ahli je od devet mogućih osvojio samo bod! Sve se poklopilo i sa rođendanom šefa Vladana Milojevića, tako da je slavlje dvostruko – raportira Ivan Vučetić iz Džede specijalno za „Alo!“.

Kosanović, Gašić, Milinčić, Milojević, Tešović

Twitter

Naša trenerska kolonija u Al Ahliju: Kosanović, Gašić, Milinčić, Milojević i Tešović, Foto: Twitter

Milojević: Fokus na Kup kralja


Al Hilal ima nedostižnu prednost u šampionatu, a da li je cilj da preteknete Al Nasr iz Rijada, koji brani titulu, i plasirate se u kvalifikacije za narednu Ligu šampiona Azije?

- Posrećilo nam se da su u prošlom kolu izgubili 2:3 od Aj Fejsalija, pa smo im prišli na pet bodova devet kola pre kraja. Ima još puno da se igra. Voljom sudbine s Al Nasrom se sastajemo i u polufinalu veoma cenjenog Kupa kralja 15. marta i fokus je na toj utakmici. Prolaz u finale i eventualno osvajanje pehara bio bi ogroman uspeh - ukratko je objasnio planove trener Milojević.

Radili ste u Gruziji u klubovima i nacionalnom timu, postavili ste standarde u Zvezdi, ali ovo je nešto sasvim novo?

- Prvi put sam na Bliskom istoku, kao i ostali članovi stručnog štaba. Nisam imao prilike ni u drugim klubovima da sarađujem sa igračima iz arapskog sveta, ali čuo sam da su specifični. Ipak, posle sedam dana obostranog opipavanja pulsa slobodno mogu da kažem da su prvi utisci više nego pozitivni - hvali nove učenike Vučetić.

Kako ste se snašli?

- Rad u Al Ahliju je obaveza, ali i izazov. Druga religija, običaji, stil života, poimanje sporta... Sve ima veliki uticaj na ponašanje i treninge. Al Ahli je među četiri najbolja u Saudijskoj Arabiji, samim tim sjajno organizovan i s perfektnom infrastrukturom. Poseduje moderan stadion kapaciteta 66.000 gledalaca i u obavezi smo da uvek pobeđujemo i osvetlamo obraz srpske trenerske škole. Ne treba zanemariti ni želje bogatih gazda.

Da li stranci donose prevagu?

- Imamo ih sedam, ali prednjače Marko Marin, koji nam je puno pomogao kao stari poznanik, Elvis Sarić iz BiH i Omar Al Soma, koji je reprezentativac Sirije i u proseku postiže dvadesetak golova po sezoni. Generalno, ekipu čine odlični stranci i talentovani domaći fudbaleri kojima ćemo da se pozabavimo.

Garet Bejl

EPA/Rodrigo Jimenez

Garet Bejl, vihorni Velšanin, Foto: EPA/Rodrigo Jimenez

Kakvi su utisci o saudijskim igračima?

- Imaju izuzetan fizički potencijal i neverovatne brzinske sposobnosti. Nekoliko igrača je imalo maksimalnu brzinu sprinta na utakmici 35 km/h, što je u rangu Gareta Bejla! Ali održavanje visokog intenziteta na utakmicama je gotovo nemoguće. Razlog su visoke temperature i velika vlažnost. Na poslednjem meču bilo je 26 stepeni u devet uveče uz ogromnu vlagu. A govorimo o početku marta. U maju će biti sigurno još toplije.

Kakve su prve reakcije igrača na srpske metode treninga?

- U osnovi pozitivne. Izuzetno su motivisani za rad. Trenutno igramo na svaka četiri dana i nemamo vremena za individualni rad koji donosi nadgradnju. Posle 20. marta sledi reprezentativna pauza, koju ćemo maksimalno iskoristiti da ekipu pripremimo, kako fizički tako i za taktičke zahteve trenera Milojevića, za finiš sezone i azijsku Ligu šampiona. Imamo realne izglede da prođemo grupu, pošto imamo četiri boda, posle dve utakmice, a u konkurenciji smo Al Vahde (Ujedinjeni Arapski Emirati), Esteglala (Iran) i Al Šorte (Irak) - zaključuje Vučetić.