Igraće se Superliga u maju!
Idemo svi na testiranje, sačekajmo rezultate, pa na trening... Ukoliko naravno ne bude pozitivnih na koronavirus.
Da li je izvestan ovakav scenario u Superligi kad stigne znak za napuštanje kućnog karantina i povratak u klubove? Za „Alo!“ o tome govori prof. dr Miljko Ristić, predsednik Medicinske komisije Fudbalskog saveza Srbije.
- Testiranje bi svakako trebalo uraditi pre prvog zajedničkog treninga. Rezultati se sada dobijaju za desetak minuta, tako bi ekipe brzo znale na čemu su. Ukoliko bi svi imali negativan rezultat ne bi bilo prepreke da se izađe na teren, a ako bi neko imao pozitivan test, zna se, za njega nema mesta u ekipi dok ne prođe period samoizolacije - kaže dr Ristić.
Lekari i fizioterapeuti bi morali da nose zaštitnu opremu u svlačionicama?
- Ja sam hirurg i znam koliko se teško podnosi ta oprema, međutim, ona i neće biti potrebna ukoliko prethodno urađeni testovi pokažu negativne nalaze svih. Gledajući s medicinske strane, bilo bi lako staviti pod medicinsku kontrolu klubove da se ne bi provukao virus.
Uz srčanu smrt sada saveti i za pandemiju
Dr Ristić podseća da se svake tri-četiri godine održavaju međunarodni skupovi medicinskih komisija na kojima UEFA i FIFA savetuje nacionalne saveze kako da se ponašaju.
- Za fudbal, sport uopšte, decenijama su bitne četiri stvari sa medicinskog gledišta: doping, ishrana, povrede i iznenadna srčana smrt. Verovatno će sada biti i posebnih uputstava po pitanju pandemije - kaže naš čuveni kardiohirurg.
Kad možemo očekivati nastavak našeg prvenstva?
- Ja sam optimist, verujem da će krenuti pre kraja maja. Svima u svetu je u interesu da se fudbal nastavi. Za taj sport su vezane ogromne finansije, ogroman broj porodica živi od fudbala. Čekamo naravno i uputstva od UEFA i FIFA.
Igralo bi se bez publike, naravno...
- Da, viša sila. Sport je motiv mladima da se druže, zajedno navijaju, pa sport bez publike nema smisla, ali, s druge strane, ne možete sad da dozvolite da na tribinama bude ogroman broj ljudi.
Ako se nastavi Superliga, igralo bi se ubrzanim ritmom, utakmice na svaka tri dana. Da li bi igrači to izdržali?
- Mogli bi, jer nisu cele godine u takvom ritmu, koji nikako nije dobar za zdravlje. Ali za završetak sezone neće im biti problem.
A ako se ipak ne bi nastavilo prvenstvo, već se proglasi završenim uz postojeće stanje na tabeli?
- To ne bi bilo regularno - smatra prof. dr Miljko Ristić.