ŠPANIJA JE EVROPSKI PRVAK Ekipa Serđa Skariola u velikom finalu vodila čitav meč, trojkama uništila Francuze i osvojila zlatnu medalju

Košarkaška reprezentacija Španije po četvrti put u istoriji šampion je Evrope. "Crvena furija" je u finalu u Berlinu pobedila selekciju Francuske rezultatom 88:76 i posle trećeg emsta na EP 2017. vratila se na najviši stepenik pobedničkog postolja.

Španija je najbolja na kontinentu bila još 2009. i 2011. odnosno slavila je na četiri od poslednjih šest šampionata. Francuska je ostala na jedinoj tituli osvojenoj 2013. u Sloveniji.

Španija je od početka bila vođstvu koje je u jednom momentu iznosilo i plus 21, 47:26.

Najzaslužiniji za trijumf Španaca bio je fantastični Huančo Ernangomez sa 27 poena, sedam trojki, od čega šest u prvom poluvremenu, njegov brat Vili postigao je 14, dok je Lorenzo Braun imao 14 poena i 11 asistencija.

Kod Francuza Evan Furnije postigao je 24, a Toma Ertel 16 poena.

Bronzanu medalju osvojila je Nemačka, koja je u meču za treće mesto savladala Poljsku 82:69.

Španija - Francuska (88:76)

Dvorana: Mercedes Benz Arena (Berlin)

Sudije: Boris Krejič, Martins Kozlovskis, Ademir Zurapović

Španija: Brizuela (3), Braun (14), Dijaz (8), Fernandez J (13), Fernandez R. (7), Garuba (2), H.Ernangomez (27), V.Ernangomez (14), Lopez, Para, Pradilja, Saiz

Francuska: Albisi (1), Fal, Furnije (23), Gober (6), Ertel (16), Kabaro, Maledon, Baje, Okobo (9), Poarije (4), Tarpi (4), Jabusele (13)

40. minut - Tehnička za Ertela, Lorenco Braun sa linije penala precizan (88:73)

39. minut - Huančo Ernangomez precizan sa linije penala (82:70)

38. minut - Ponovo je Lorenco Braun nerešiva enigma za Francuze (80:70)

37. minut - Važnu trojku pogađa Dijaz, njegov peti poen (78:68)

36. minut - Lagano je prošao do kraja Lorenco Braun i postiže poene, Španci sve bliže tituli evropskog prvaka (75:63)

33. minut - Nova trojka Huanča Ernangomeza! Njegova sedma iz devet pokušaja! Neverovatan je u šutu na ovom meču (71:61)

32. minut - Tehnička greška za Serđa Skariola! Drama u Berlinu!

29. minut - Sjajno zakucavanje Poarijea, pa onda sjajni Lorenco Braun pogađa za dva na drugoj strani, a onda Jabusele ubacuje trojku (63:57)

27. minut - Haime Fernandez pogađa svoju treću trojku i ima 13 poena! Čovek koji je definitivno iznenađenje za Francuze, potom u brzoj kontri, Jabusele pogađa za Francuze (61:52)

25. minut - Prvi poeni za dva Huanča Ernangomeza, sve do sada je pogađao trojke u velikom finalu (56:46)

24. minut - Vili Ernangomez konačno pogađa za Špance, preko potrebni poeni za Španiju, a onda i Haime Fernandez pogađa desetu trojku za Špance (54:46)

23. minut - Ertel pogađa za dva, opasno se približavaju Francuzi (49:46)

22. minut - Jabusele će imati i dodatno slobodno bacanje! Vraćaju se Francuzi u meč (47:40)

20. minut - Furnije vraća nadu Francuzima! Uspeo je da pogodi trojku iz samog ćoška, Furnije vraća Francuze u meč (47:37)

19. minut - Tarpi precizan sa linije penala (47:32)

18.minut - Sada je njegov brat Vili pod faulom pogodio i promašio dodatno bacanje (47:26)

17. minut - Pa neverovatnan je Huančo Ernangomez, ovo je njegova šesta trojka u finalu! (45:26)

16. minut - Albisi uspeva jedno slobodno bacanje da pogodi (42:26)

15. minut - Goberovo zakucavanje, konačno su uspeli koliko toliko da prekinu seriju, ali Huančo Ernangomez nastavlja da briljira, njegova peta trojka i 15. poen (41:25)

14. minut - Pa zaista je neverovatan! Nova trojka Huanča Ernangomeza, njegov 12. poen na meču! Francuska odbrana ima velikih problema da ga zaustavi (35:16)

13. minut - Ponovo neverovatni Huančo Ernangomez ubacuje trojku! Španci prave seriju u ovoj četvrtini od 9:2 (32:16)

12. minut - Huančo Ernangomez pogađa trojku, Španci nezaustavljivi (29:14)

10. minut - Tomas Ertel pokreće bar malo Francuze trojkom, ali odmah istom merom uzvraća 37.godišnji Rudi Fernandez (23:14)

9. minut - Ponovo je Furnije na liniji penala, i ima 4 od 4 bacanja (20:11)

8. minut - Sjajno zakucavanje za Vilija Ernangomeza, Španija prvi put ima dvocifrenu prednost, sa linije penala precizan Furnije, prekida seriju ekipe Serđa Skariola (18:9)

6. minut - Peti poen za Haimea Fernandeza, dobar njegov početak (16:7)

5. minut - Haime Fernandez pogađa trojku i nastavlja mnogo bolju igru Španaca (14:5)

4. minut - Ponovo Vili Ernangomez na liniji penala i opet pogađa oba puta. Španci ne mogu da promaše za sada, Furnije maši trojku, ali Tarpije iz odbojke precizan (9:5)

3. minut - Vili Ernangomez precizan sa linije bacanja, pa onda pogađa konačno iz igre za Francuze Furnije (7:3)

2. minut - Lorenco Braun je šutirao za tri, promašio, ali ga je faulirao Albisi tako da ima tri slobodna bacanja. Sva tri je pogodio (3:1)

1. minut - Faul nad Goberom za dva slobodna bacanja, jedno od dva za Francuza (1:0)

19.45 - Dobar dan i dobrodošli na blog našeg portala posvećen finalu Evrobasketa između Španije i Francuske. Uz Alo.rs pratite uživo dešavanja iz Berlina i saznajte ko će biti prvak Evrope u košarci.