ČIRLIDING, SPORT BUDUĆNOSTI Pokreti od kojih Srbiji zastaje dah (FOTO)
Kada se u Srbiji pomene reč čirliding, većina pomisli da je reč o atraktivnim devojkama koje zabavljaju publiku na košarkaškim utakmicama. Istina, ali to je samo delić Cheer sporta.
Čirliding je sportska grana u Srbiji od 2016, a od ove godine Cheer sport je priznao i Međunarodni olimpijski komitet. Kako je zapravo ovaj lepi sport nastao i razvijao se u svetu, i koliko je popularan u našoj zemlji, za Alo! priča Dragana Ilić, predsednik Srpskog čirliding čirdens saveza.
Vrhunac Cheer sporta je SP
- Učestvuje više od 3.000 takmičara iz celog sveta. Naš najbolji uspeh je ulazak u finale i ostvareno osmo mesto. Koliko je ovo veliki događaj, pokazuje činjenica da se održava u Diznilend centru u Orlandu, gde se odigrala i NBA liga u „balonu“.
- Čirliding kao sport počeo je da se razvija 1800. u vreme kada su studenti u Americi na univerzitetskim sportskim događajima zabavljali publiku skandiranjem i navijanjem. Od tada traje upotreba znakova, zastava, megafona, pokreta ruku, partnerskih podizanja. Takođe postoji i veština „tambling“ u cilju poboljšanja performansa i efektivnosti čirliding navijača. Na startu su postojale navijačke grupe muškaraca, kasnije žena, da bi vremenom i muškarci i žene bili zajedno u timu - priča gošća naše redakcije, i nastavlja:
- Cheer sport sada ima dve divizije: čirliding i performans Cheer sa svojim disciplinama. Na Evropskom i Svetskom prvenstvu učestvuju parovi i grupe od 18 do 24 takmičara oba pola. Čirliding je aktivnost u kojoj učesnici navijaju za svoj tim, školu, grad ili državu. Uključuje sedam nivoa veština. Sadrži elemente sportske gimnastike i akrobatike, sa navijačkim pokretima, skokovima, piramidama i izbacivanjima od kojih zastaje dah posmatrača.
Ilićeva je za čitaoce Alo! opisala najzanimljivije discipline ovog lepog, ali i izuzetno zahtevnog sporta.
- Počeću od All Girl discipline. To je jedino takmičenje u kojem učestvuju samo žene u grupi od 18 do 24 takmičara. U Srbiji je prvi put izvedena 2019. kada je naš Savez u Beogradu organizovao jedno od takmičenja Evropske Cheer lige. Coed je disciplina u kojoj se nadmeću podjednako muškarci i žena. Ovde je zanimljivo da timovi premijer nivoa imaju više muškaraca, kako bi bolje izvodili izbacivanje i akrobacije sa devojkama koje podižu, popularni Fly girl. Zatim sledi Partner Stunt, gde je jedan muškarac baza devojaka Fly girl. Team Stunt predstavlja grupu takmičara oba pola. Jedna od posebnih disciplina je Adaptive Abilities Unified Advanced. Tu se takmiče timovi koji imaju 25 odsto muških i ženskih takmičara s invaliditetom. Na kraju, postoji disciplina Special Abilities Unified / Traditional Intermediate. To su timovi sa 50 i više odsto osoba s intelektualnim poteškoćama.
Idealan sport za decu
- Smatram da deca treba da se bave cheer/cirliding sportom. Veoma je pristupačan, mališani mogu početi da treniraju već sa četiri godine. Uz trening i druženje omogućava im da nauče osnovne gimnastičarske elemente, a posebno je značajno to što utiče na pravilan psihofizički razvoj dece, što im je, smatram, neophodno za dalji život - kaže Dragana Ilić.
Srpski Čirliding i čirdens savez osnovan je 2017. godine.
- Trenutno imamo 23 kluba. Posebno bih istakla našu Srpsku Cheer ligu koja se sastoji od pet do sedam takmičenja i traje tokom cele godine. Nakon poslednjeg takmičenja koje se održava u decembru izlazi konačna rang-lista. Na svakom od pomenutih sedam takmičenja klubovi skupljaju poene iz različitih kategorija i disciplina. Na kraju godine imamo najboljeg takmičara i najbolji klub. Naredno, ujedno i pretposlednje takmičenje ove godine održava se u nedelju 28. novembra u Sportskom centru Šumice, pa pozivam sve zainteresovane da dođu i uvere se u lepotu Cheer sporta - poručuje Dragana Ilić.
Da čirliding hvata zamajac u Srbiji, pokazuje činjenica da je registrovano više od 1.000 takmičara oba pola. Posebno raduje to što pored Beograda, kao centra svih dešavanja, klubovi postoje i u Nišu, Jagodini, Kragujevcu, Vršcu, Novom Sadu, Novim Banovcima, Kraljevu i Pančevu.
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)