Maska važnija od lopte


FK Crvena zvezda
Dolazak pod maskama, nikako grupno, merenje temperature, rad na terenu uz fizičku distancu, posle treninga obavljanje lične higijene i odlazak, samostalni razume se.
Svega ovoga, između ostalog, srpski sportisti će moraju da se pridržavaju u narednom periodu, a što je jasno navedeno u instrukcijama koje je izdalo Ministarstvo omladine i sporta.
Evidencija o svakom treningu
O svakom treningu mora da se vodi evidenciju u kojoj se navode imena svih osoba koje su bile prisutne radi naknadnog, eventualnog, epidemiološkog praćenja kontakata.
Svima se meri temperatura
Dakle, svaki sportista prilikom dolaska na trening, tokom rada i odlaska s treninga je dužan da nosi zaštitnu masku i rukavice i mora da dolazi i odlazi sam ili u društvu najviše jedne osobe. A na dolasku organizator treninga je dužan da prikupi informacije od svakog sportiste, trenera, ostalog tehničkog osoblja o postojanju nekog od simptoma koji može ukazati na infekciju koronavirusom (temperatura, kašalj, malaksalost, otežano disanje...), pa ako postoji bilo koji simptom takva osoba se udaljava i upućuje nadležom lekaru.
Svim učesnicima treninga se meri temperatura i ako neko bude imao povišenu, takođe se odmah šalje lekaru. Ukoliko se i tokom rada kod bilo koga pojavi bilo koji simpton koji ukazuje na kovid-19 trening se istog momenta prekida, osoba sa simptomom se upućuje lekaru, a svi ostali se podvrgavaju testiranju i ostaju u izolaciji dok ne dobiju rezultate.

Profimedia
Nema tuširanja bez dezinfekcije
Organizator je dužan da obezbedi da vremenski razmak između dva treninga bude minimalno 30 minuta. Sportisti na terenu moraju biti fizički udaljeni jedan od drugog najmanje dva metra, a za svakog mora postojati prostor od najmanje 10 kvadratnih metara. Na treningu istovremeno može biti najviše 10 osoba uključujući i trenera, dok broj tehničkog osoblja mora biti sveden na minimum tako da ni u jednom momentu ukupan broj lica na treningu ne bude veći od 12. Tokom treninga mora da se koristi samo sopstvena boca za vodu ili energetsko piće, a što važi i za hranu ukoliko ima potrebe za njom.

Profimedia
Posle treninga je obavezno pranje ruku sapunom i toplom vodom u trajanju od 20 sekundi. Upotreba svlačionica i tuš kabina je dozvoljeno samo ako mogu da se definzikuju posle svakog korišćenja. Sportisti moraju da koriste lična sredstva za higijenu (sapuni, peškiri...), a u objektu gde se priprema ili održava trening moraju biti postavljena sredstva za dezinfekciju ruku i odeće i obuće.
Poželjne karantinske pripreme
MOS preporučuje Savezima i klubovima da kad je god to moguće organizuju kontrolisane (karantinske) trenažne pripreme sportista, ali u tom slučaju moraju pre polaska na pripreme da sve osobe testiraju na prisustvo kovida-19. Za vreme takvih priprema niko ne sme da napušta smeštaj i prostor za rad, a objekti pre dolaska ekipa moraju biti dezinfikovani. Sva lica koja rade u objektima koje koriste sportske ekipe moraju sve vreme nositi zaštitne maske i rukavice i poštovati sve ostale utvrđene mere prevencije.
Klima isključenja, prozor otvoren
Organizator je takođe dužan da obezbedi posebnu korpu za potrošenu ambalažu, papirne maramice, ubruse... čiji sadržaj se posle treninga stavlja u posebnu plastičnu kesu koja se odlaže kao komunalni otpad. Sve zatvorene prostorije moraju biti redovno provetravanje prirodnim putem, a ukoliko vremenske prilike dozvoljavaju prozori mogu biti stalno otvoreni. Upotreba klime nije dozvoljena. Naravno, pre i posle treninga je obavezna dezinfekcija sportskih sprava, lopti i drugih rekvizita.