Ovo je način na koji je nastala majica od 100% recikliranog poliestera za 33. virtuelni Beogradski maraton!
Ako do sada niste znali, evo kako nastaju majice od raciklažnog materijala koje su se koristile za 33. virtuelni Beogradski maraton.
Proces je sledeći:
Nakon što potrošač ubaci flašu u kontejner za ambalažni otpad, ona se dalje odnosi u reciklažni centar gde se ambalažni otpad razvrstava po materijalu i boji.
Nakon toga sledi usitnjavanje, pranje i pravljenje granulata koji se zatim prodaje kompanijama, a one taj granulat koriste za izradu drugih proizvoda od plastike.
Fabrike koje koriste predivo ovaj granulat ponovo tope i provlače kroz mašine za predenje u kojima se otopljena plastika formira u vlakna.
Ohlađena vlakna se namotavaju i postaju predivo. Posle ovog koraka se proizvođač majca odnosno FUSH uključuje u dalji proces pravljenja majca od recikliranog poliestera.
Predivo od recikliranog poliestera se stavlja na kružno pleteće mašine koje pletu materijal po unapred određenom šablonu, a od šablona zavisi koliko dobro će majca odvoditi vlagu i koliko će majca biti lagana. Tako ispleten materijal se dalje balira i šalje, ili na farbanje, ili direktno na krojenje.
Iskrojen materijal se šalje na sublinacionu štampu gde se u presama sa temperaturama oko +200 C dizajn sa papira prenosi na iskrojke. Nakon ovog koraka iskrojci se sašivaju u gotove majce, prolaze kontrolu kvaliteta, peglaju i konačno pakuju i šalju klijentu.
PROČITAJTE JOŠ: