Doping
Profimedia
Doping

Profimedia

Sport? Koji sport?, Ilustracija: Profimedia

Kako je u izveštaju objavila WADA na šampionatu u Daeguu je učestvovao veliki broj sportista, koji su prema sopstvenom priznanju do tog momenta koristili doping.

Prema istraživanju koje su za WADA sproveli Univerziteti u Tubingenu i Harvardu, više od 30 posto sportista je koristilo nedozvoljene supstance pre SP 2011, dok je na Pan-arapskim igrama u Kataru ta brojka premašila 45 posto.

Istraživanje je uključilo 2,167 atletičara na SP, dok je ukupan broj ispitanih na oba takmičenja bio 5,187.

Na anketu se odazvalo 90 posto kontaktiranih atletičara, dok je procenat "uhvaćenih na delu" u Daeguu bio 0,5 posto. Na Pan-arapskim igrama procenat zvanično dopingovanih je bio 3,6 posto.

Zaključak istraživača i WADA je da postoji velika disproporcija između stvarno dopingovanih i onih koji na kraju budu i uhvaćenih, kao i da testovi urina i krvi otkriju samo neke "krivce".

Izveštaj je dugo čekao da bude objavljen, a najviše problema je pravilo neslaganje WADA, istraživača i Međunarodne atletske federacije, koje su se sporile kako da on bude prezentovan.

Više od 100 atletičara je prema ispitivanjima Međunarodnog olimpijskog komiteta bilo dopingovano na OI 2008. i 2012. godine, a zbog sistema državnog dopinga ruski atletičari su suspendovani iz međunarodnih takmičenja.

Komentari (1)

Predrag

30.08.2017 09:17

Ova vest otvara brojna pitanja: -Da li su svi dopingovani Rusi? -Ako nisu Rusi, da li će svetska atletska federacija zabraniti učešće nacionalim atleskim asocijacijama buduća takmičenja, kako je to urađeno na primeru Rusije? -Ako nisu Rusi, da li, svejedno, zabraniti Rusima dalja takmičenja? Molim za odgovore. Hvala