Trebalo je da ide sa njim na tu utakmicu, nekoliko dana posle držao je govor nad njegovim kovčegom! (VIDEO)
* Ušao je u FIBA kuću slavnih 2007. godine
* Daneu je za Jugoslaviju je odigrao 209 utakmica
* Bio je najbolji sportista 1967. godine
Jugoslavija/Srbija je oduvek imala mnoštvo talentovanih košarkaša, pa ne čudi da smo oduvek imali jake tandeme, kao što su sad Jokić i Bogdanović, ranije Divac i Stojaković ili Đorđević i Danilović.
Ovo je priča o prvom tandemu nekadašnje Jugoslavije koji su zajedno sanjali da osvoje zlato, ali o je doživeo samo jedan od njih dvojice!
PROČITAJTE JOŠ:
Tandem Daneu - Korać je zajedno igrao 118. puta, pa možete da zamislite momenat kada je najbolji slovenački košarkaš saznao da je njegov drug poginuo:
"Žućko me je nazvao iz Padove, rekao je da ide kolima za Sarajevo pa će svratiti po mene.Voleo sam da budem s njim i na terenu i van njega. Bio je jako inteligentan i harizmatičan. Na moju veliku žalost, direktor Zagrebačkog velesajma, čiji sam bio predstavnik u Mariboru, nije mi dozvolio da idem na tu revijalnu utakmicu. Nekoliko dana kasnije, držao sam oproštajni govor nad Žuletovim kovčegom u Aleji velikana u Beogradu" - rekao je sa suzama u očima Daneu.
Oni su upotpunjavali jedan drugog na terenu, a Ivo Daneu je imao samo reči hvale o Koraću:
"Imao je sjajan instinkt za koš. Odlično smo sarađivali. Dodavao sam mu lopte, a on je pogađao. Retko kad je promašivao. Levicom je uvek mogao da ubaci loptu u koš ili da navuče rivala na faul. Bili smo zajedno u reprezentaciji celu deceniju. Blistali smo u Riju na Svetskom šampionatu. Tada smo prvi put pobedili selekciju Sjedinjenih Država. Rusiju smo načeli u prijateljskoj utakmici pre šampionata 1961".
Tada je Jugoslavija osvojila zlato 1970. godine, ali u timu nije bilo Koraća, koji je bez ikakve sumnje jedan od zaslužnih za to najsajniju medalju.
Radivoj Korać je poginuo u 30. godini u saobraćajnoj nezgodi 2. juna 1969. kod sela Kamenice, 12 km od Sarajeva, posle utakmice između reprezentacije Jugoslavije i selekcija Bosne i Hercegovine. "Žućko" je prvi sportista koji je sahranjen u Aleji velikana u Beogradu. Na sahrani je prisustvovala i delegacija iz Petrarke iz Padove, kluba u kojem je Korać završio karijeru.
Sa reprezentacijom je osvojio dve srebrne medalje na Evropskim prvenstvima (1961, 1965), dve na Svetskim prvenstvima (1963, 1967) i Olimpijskim igrama 1968., kao i bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 1963, i četiri prvenstva Jugoslavije.
Ivo Daneu je osvojio Svetsko prvenstvo 1970., srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1968. i srebrne medalje na Svetskim prvenstvima 1963. i 1967. (na kom je bio izabran za najkorisnijeg igrača), srebrne medalje na Evropskim prvenstvima 1961, 1965 i 1969. i bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 1963.
BONUS VIDEO
Uživo sa aerodroma “Nikola Tesla”: Ronaldo stigao u Beograd