Si Đinping
Foto: Alo/Alo! J.V.

 

Predsednik kineske Regulatorne komisije za bankarstvo i osiguranje, Guo Šućing izjavio je da se zvanični Peking protivi uvođenju sankcija.

- Nećemo se pridružiti takvim sankcijama i održaćemo normalnu ekonomsku, trgovinsku i finansijsku razmenu sa svim relevantnim stranama - rekao je Guo na konferenciji za novinare, prenosi AP.

On je dodao i da Kina ne odobrava finansijske sankcije, posebno one koje su uvedene unilateralno, "jer nemaju pravne osnove i neće imati dobre efekte".

Kina jedina može da ublaži posledice sankcija Rusiji, ali oprezna zbog svog položaja na tržištu.

 

Kina prijatelj Rusije

Kina je, smatraju ekonomisti, trenutno jedini prijatelj koji Rusiji može da pomogne da ublaži uticaj ekonomskih sankcija zbog invazije na Ukrajinu.

Posednjih dana mnogo se spekulisalo da li je Peking spreman da na taj način potencijalno žrtvuje svoj ulazak na američko i evropsko tržište, piše američka novinska agencija AP, a prenosi Beta.

Odnosi Pekinga i Moskve krenuli su vrtoglavo  od 2012. kada je Si Đinping došao na vlast. Bliski odnosi motivisani su zajedničkom netrpeljivošću prema Vašingtonu, ali njihovi interesi mogu biti sukobljeni, jer Putin brine zbog rastućeg kineskog ekonomskog prisustva u centralnoj Aziji i na dalekom istoku Rusije.

ZAPAD OD OVOGA STRAHUJE Šta stoji iza saveza Rusije i Kine?

Foto: Kremlin.ru

 

 

Odnosi na istorijskom vrhuncu

Analitičari ocenjuju da su odnosi Kine i Rusije na istorijskom vrhuncu, ali da dve države nisu saveznici.

Kina bi, kako ocenjuje AP, mogla da iskoristi ovaj trenutak u svoju korist, ali najverovatnije se neće otvoreno suprotstaviti sankcijama kako bi i sama izbegla kazne. Sada je, međutim, Peking jasno stavio do znanja da neće pomoći Zapadu da ekonomski uništi Rusiju!

Ono što su planeri ekonomskog devastiranja Rusije zaboravili ili nisu dovoljno računali na to jeste da Rusija i Kina odavno imaju dogovor o plaćanju u juanima i rubljama.

Sada ima i poseban značaj to što je Putin nije išao u Peking pre dve nedelje. Očigledno je da je Moskva verovatno obavestila Sija o planovima o intervenciji u Ukrajini.

ZAPAD OD OVOGA STRAHUJE Šta stoji iza saveza Rusije i Kine?

EPA/Andre Coelho

 

 

Mišljenje ekonomista

Ekonomisti objašnjavaju i da je problem u tome što bi svako jače uvođenje sankcija, pre svega na sirovinske metale i energente cena sirovina, iskoristio Peking i da će proizvodni kapaciteti Kine toliko porasti da Ameri neće nikako moći da im pariraju. 

Oni podsećaju i na 2015. godinu kada je Zapad sa sankcijama Rusiji na naftu i gas doveo do toga da Kinesko tržiste eksplodira.

Rusija je za Kinu tržište od 200 miliona ljudi i važan izvor energenata. Kina će nastaviti da održava odnose sa Rusijom onoliko koliko ima koristi a da joj to ne pravi probleme. Kako će to izgledati, samo će budućnost pokazati.

Osim toga, ono što Ameriku i Zapad posebno nervira jeste i to što je Indija predložila Rusiji trgovinsku razmenu u rupijama.

S druge strane, ni SAD ne sme da otvoreno udari na Peking jer se gro "američke" robe danas proizvodi u kineskim fabrikama. Reč je o računarima, telefonima, čipovima, komponentama za vozila i mašine...

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading