ČETIRI RUNDE SANKCIJA NISU NATERALE RUSIJU DA SE POVUČE Evo šta bi Rusija morala da uradi da dobije i NAJTEŽE sankcije do sad
epa/ROMAN PILIPEY

U želji da natera ruskog predsednika Vladimira Putina na vojno povlačenje iz Ukrajine, EU je – zajedno sa zapadnim saveznicima – već uvela niz sankcija, uključujući zamrzavanje sredstava ruske centralne banke.

„Radimo na petoj rundi sankcija i predlažu se mnoga nova imena“, rekao je visoki diplomata EU pod uslovom da ostane anoniman jer diskusije nisu javne.

Vlade EU započeće diskusiju među ministrima spoljnih poslova danas, pre nego što Bajden u četvrtak stigne u Brisel na samit sa 30 saveznika NATO-a, kao i sa EU i u formatu Grupe sedam (G7), uključujući Japan.

Četiri runde sankcija EU koje su uvedene u protekle tri nedelje, uključujući 685 Rusa i Belorusa i ruskim finansijama i trgovinom, do sada nisu naterale Kremlj da promeni kurs u Ukrajini.

To ostavlja bloku ekonomski najteži izbor - da li da cilja rusku naftu, kao što su to uradile Sjedinjene Države i Britanija, ali ne i EU, s obzirom na njenu zavisnost od ruskog gasa za energiju.

Diplomate su za "Rojters" rekle da baltičke zemlje, uključujući Litvaniju, traže embargo kao sledeći logičan korak, dok Nemačka upozorava da ne treba delovati prebrzo zbog već visokih cena energije u Evropi

ČETIRI RUNDE SANKCIJA NISU NATERALE RUSIJU DA SE POVUČE Evo šta bi Rusija morala da uradi da dobije i NAJTEŽE sankcije do sad

Foto: Pixabay

 

Moskva je upozorila da bi sankcije EU ruskoj nafti mogle da je podstaknu da zatvori veliki gasovod ka Evropi. EU se oslanja na Rusiju za 40 odsto svog gasa, a Nemačka je jedna od najzavisnijih velikih ekonomija EU.

Nemačka je takođe najveći kupac ruske nafte u EU. Bugarska, koja je skoro potpuno zavisna od isporuka gasa iz ruskog Gasproma, rekla je da bi mogla tražiti opt-out. Jedina rafinerija nafte u Bugarskoj je u vlasništvu ruskog LUKOIL-a i obezbeđuje preko 60 odsto goriva koje se koristi u toj balkanskoj zemlji. Sve odluke EU o sankcijama zahtevaju konsenzus.

Francuska, koja je na čelu šestomesečnog predsedavanja EU, verovatno će se pokazati ključnom. Predsednik Emanuel Makron rekao je da ako se situacija u Ukrajini pogorša - gde je na hiljade ubijeno, preko 5 miliona ljudi je raseljeno, a neki gradovi razoreni granatiranjem - ne bi trebalo da bude "tabua" u pogledu sankcija.

„Ove sankcije imaju za cilj da nateraju predsednika Putina na novu kalkulaciju“, rekao je zvaničnik francuskog predsedništva.

„Među našim partnerima i među zemljama koje trguju sa Rusijom, ima onih koji su osetljiviji po pitanju nafte i gasa. Ipak, predsednik (je) rekao, nema tabua."

Diplomate su saopštile da bi napad ruskim hemijskim oružjem u Ukrajini, ili teško bombardovanje glavnog grada Kijeva, mogao biti okidač za energetski embargo.

 


 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading